Prezes AMD potwierdza datę premiery Radeon RX 9070 i 9070 XT; może to być 6 marca
AMD oficjalnie potwierdziło, że karty graficzne Radeon RX 9070 oraz RX 9070 XT z nową architekturą RDNA 4 trafią na rynek na początku marca. Choć nie podano dokładnej daty, chińska strona Uniko's Hardware wskazuje na 6 marca jako dzień premiery.

W ostatnim czasie dużo mówi się o dacie premiery Radeonów RX 9070 oraz RX 9070 XT. Ostatnio David McAfee, szef działu Client Channel Busines, zasugerował, że będzie to marzec. Już wtedy mogliśmy uznać ten termin za wysoce prawdopodobny. Teraz możemy mieć tego pewność. Szefowa AMD, Lisa Su, potwierdziła te doniesienia, twierdząc, że trafią do sprzedaży na początku kolejnego miesiąca. Kilka godzin po tych słowach, na portalu Uniko’s Hardware padła konkretna data – 6 marca.
Radeony pojawią się na początku kolejnego miesiąca
Prezes firmy AMD, Lisa Su, podczas niedawnej konferencji prasowej firmy, mówiła między innymi o nadchodzącej, nowej architekturze RDNA 4. Wspominała o technologiach, dzięki którym gracze zyskają lepsze wrażenia z rozgrywki. Podczas tej wypowiedzi potwierdziła, że pierwsze karty graficzne z nowej serii Radeonów, pojawią się już na początku marca.
W przypadku tej generacji skupiamy się na dotarciu do największej części rynku entuzjastów gier dzięki naszej nowej architekturze RDNA 4. Zapewnia ona znacznie lepszą wydajność śledzenia promieni i dodaje obsługę technologii skalowania wspomaganej przez sztuczną inteligencję, która zapewni wysokiej jakości gry 4K dla graczy głównego nurtu, gdy pierwsze procesory graficzne z serii Radeon 9070 trafią do sprzedaży na początku marca – powiedziała Lisa Su.
Dokładna data premiery
Portal VideoCardz poinformował, że już kilka godzin po wypowiedzi Lisy Su, w chińskim serwisie Uniko’s Hardware podano konkretną datę premiery. Nowe karty graficzne Radeon RX 9070 oraz RX 9070 XT mają pojawić się 6 marca. Miała na to wskazywać wiadomość pozyskana z anonimowego, wiarygodnego źródła.
Dzisiaj otrzymaliśmy najnowsze informacje, że będzie on dostępny 6 marca. Faktyczna data publicznego udostępnienia spektaklu jest nadal nieznana. [...] Słyszałem już różne daty, w tym 23 stycznia i 23 marca. Tym razem wiadomość została uzyskana od wiarygodnej osoby (anonimowej), a oficjalne zniesienie zakazu może również nastąpić w tym okresie. – napisano na chińskim portalu.
W momencie tworzenia tego artykułu, ze strony Uniko’s Hardware znikły wyżej podane informacje. Redaktor naczelny usunął fragment treści z zawartą datą premiery, również zmienił okładkę pod nagłówkiem. To działanie może sugerować, że autor dopiero po publikacji uświadomił sobie, że może nie powinien tego robić. Możliwe też, że to AMD poprosiło serwis o usunięcie informacji. Co ciekawe, nie udało się usunąć wszystkich śladów. Link przekierowujący nas do owego artykułu, dalej zawiera w sobie „6 marca”.
Nie możemy mieć pewności, że dokładnie tego dnia nowe Radeony RX 9070 oraz RX 9070 XT trafią do sprzedaży. Możliwe, że oficjalną datę poznamy już pod koniec lutego. To właśnie wtedy odbędzie się konferencja prasowa AMD, poświęcona architekturze RDNA 4 i nowym kartom graficznym z rodziny Radeon.