Koniec taniego gamingu. AMD i NVIDIA chcą skończyć z tanimi kartami graficznymi, bo pamięć jest coraz droższa

Rynek wchodzi w „tryb przetrwania”. Przez boom na AI ceny pamięci rosną lawinowo. NVIDIA i AMD mogą wycofać tanie karty graficzne, bo ich produkcja przestaje się opłacać. Droższe będą też laptopy oraz smartfony.

futurebeat.pl

Mateusz Zelek

Koniec taniego gamingu. AMD i NVIDIA chcą skończyć z tanimi kartami graficznymi, bo pamięć jest coraz droższa, źródło grafiki: Unsplash/Luan Gjokaj.
Koniec taniego gamingu. AMD i NVIDIA chcą skończyć z tanimi kartami graficznymi, bo pamięć jest coraz droższa Źródło: Unsplash/Luan Gjokaj.

Podwyżki pamięci RAM to tylko jeden z problemów, jakie dotkną rynek części komputerowych. Według najnowszych prognoz wiele firm wchodzi w „tryb przetrwania”, co jest związane z małą dostępnością materiałów niezbędnych do produkcji podzespołów.

Rynek podzespołów ma poważne braki

Koreański Dziennik Ekonomiczny poinformował, że Samsung Electronics ma poważne problemy związane z „gwałtownym wzrostem cen półprzewodników pamięci”. W ciągu zaledwie miesiąca koszty pamięci (stanowiącej 20-25% kosztów) ich kluczowych produktów, takich jak smartfony czy komputery, wzrosły aż dwukrotnie. Firma badawcza TrendForce ocenia, że niestety podwyżki będą się utrzymywać, a średnia cena kontraktowa pamięci DRAM w czwartym kwartale tego roku wzrośnie o 75%.

W branży półprzewodników oczekuje się jednoczesnego wzrostu popytu na pamięci do smartfonów, komputerów PC i serwerów, ale trzej główni producenci pamięci – Samsung Electronics, SK Hynix i Micron – nie zwiększą znacząco podaży. To wynika z kolei z faktu, że mówimy o bardzo zaawansowanym przemyśle, którego nie można uruchomić w ciągu kilku tygodni, a do tego dochodzą ograniczenia związane z dostępem do niezbędnych surowców. Innymi słowy, przewiduje się, że ceny pamięci będą nadal rosły również w przyszłym roku.

Analitycy z Morgan Stanley opisali obecną sytuację jako „supercykl pamięci”, w którym ceny spot pamięci NAND i DRAM wzrosły o 50%–300% w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, dodając, że gwałtowne przyspieszenie inflacji komponentów prawdopodobnie zaważy na zyskach do 2026 r.

Te wzrosty są spowodowane trendem AI, które do funkcjonowania potrzebuje wydajnych serwerów. Przekłada się to na naturalny „odpływ” części podzespołów oraz półprzewodników do budowy takich obiektów. Niestety te prognozy źle wróżą dla samych konsumentów i dotyczy to wszelkiej użytkowej elektroniki.

AMD i NVIDIA zrezygnują z części tanich kart graficznych?

Według wyliczeń przedstawicieli TrendForce, jeśli ceny pamięci w czwartym kwartale tego roku wzrosną o ponad 75% rok do roku, koszt produkcji smartfonów wzrośnie o 8–10%, a wszelkich laptopów oraz notebooków o 5–15%. Tajwańscy producenci PC, tacy jak ASUS, podobno analizują plany zmniejszenia pojemności pamięci w swoich urządzeniach. Z kolei NVIDIA i AMD rozważają wycofanie średnio- i niskobudżetowych kart graficznych dla graczy, gdzie pamięć stanowi dużą część kosztów. Firmy miałyby się w wówczas skupić na swoich „topowych kartach”, które znajdują zastosowanie nie tylko gamingu, ale także w montażu oraz AI.

W przypadku NVIDII te plotki mogą mieć związek z ostatnimi przeciekami, świadczącymi o tym, że korporacja zrezygnowała z produkcji RTX-ów 50 Super z powodu rosnących cen pamięci. Cała sytuacja stawia także pod znakiem zapytania potencjalny sukces Steam Machine – w założeniu będzie to urządzenie lepsze od większości komputerów użytkowników Steama. Jeśli jednak cena okaże się zbyt wysoka, to wątpliwe, aby komputer od Gabe’a znalazł wielu nabywców.

Jeśli więc planowaliście ulepszenie komputera, to może być ostatni dzwonek na zakup podzespołów. Niestety fala podwyżek już dotarła do Polski, a biorąc pod uwagę obecną sytuację – może być tylko gorzej.

Podobało się?

1

Mateusz Zelek

Autor: Mateusz Zelek

Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W tematyce gier i elektroniki siedzi, odkąd nauczył się czytać. Ogrywa większość gatunków, ale najbardziej docenia strategie ekonomiczne. Spędził także setki godzin w wielu cRPG-ach od Gothica po Skyrima. Nie przekonał się do japońskich jrpg-ów. W recenzowaniu sprzętów kształci się od studiów, ale jego głównym zainteresowaniem są peryferia komputerowe oraz gogle VR. Swoje szlify dziennikarskie nabywał w Ostatniej Tawernie, gdzie odpowiadał za sekcję technologiczną. Współtworzył także takie portale jak Popbookownik, Gra Pod Pada czy ISBtech, gdzie zajmował się relacjami z wydarzeń technologicznych. W końcu trafił do Webedia Poland, gdzie zasilił szeregi redakcji Futurebeat.pl. Prywatnie wielki fanatyk dinozaurów, o których może debatować godzinami. Poważnie, zagadanie Mateusza o tematy mezozoiczne powoduje, że dyskusja będzie się dłużyć niczym 65 mln lat.

„Kocham Helldivers 2, ale nie zasługują na to.” Nawet fani strzelanki nie mogą uwierzyć w nominację gry na TGA

Następny
„Kocham Helldivers 2, ale nie zasługują na to.” Nawet fani strzelanki nie mogą uwierzyć w nominację gry na TGA

Część polskiego i globalnego internetu nie działa, w tym niektóre serwisy gamingowe i ChatGPT. Pojawia się błąd Cloudflare

Poprzedni
Część polskiego i globalnego internetu nie działa, w tym niektóre serwisy gamingowe i ChatGPT. Pojawia się błąd Cloudflare

GRYOnline.pl:

Facebook GRYOnline.pl Instagram GRYOnline.pl X GRYOnline.pl Discord GRYOnline.pl TikTok GRYOnline.pl Podcast GRYOnline.pl WhatsApp GRYOnline.pl LinkedIn GRYOnline.pl Forum GRYOnline.pl

tvgry.pl:

YouTube tvgry.pl TikTok tvgry.pl Instagram tvgry.pl Discord tvgry.pl Facebook tvgry.pl