Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość filmy i seriale 19 listopada 2020, 13:40

autor: EnVakker

Prequele miały zniszczyć Star Wars. Fox ostrzegał Lucasa

Niedawno wydana książka ujawnia, że wytwórnia 20th Century Fox ostrzegała George’a Lucasa przed historią, którą postanowił opowiedzieć w trylogii prequeli Star Wars.

Reakcje fanów Gwiezdnych wojen na kolejne odsłony serii to temat, o którym można by wiele mówić. Ostra krytyka, jaka spadła ostatnio ze strony części środowisk fanowskich na twórców trzeciej trylogii, a zwłaszcza na filmy Ostatni Jedi i Skywalker: Odrodzenie, to nie pierwszy taki przypadek w historii. Pod podobnym, jeśli nie gorszym obstrzałem znalazło się w 1999 roku Mroczne widmo, pierwsza część drugiej trylogii, ukazującej dzieciństwo i młodość Anakina Skywalkera.

Fani oskarżali wtedy George’a Lucasa o zrujnowanie starego gwiezdnowojennego klimatu, zbytni infantylizm i nacisk na efekciarskie zabiegi CGI, które - co dziś wiemy już na pewno - kiepsko przetrwały próbę czasu.

Prequele miały zniszczyć Star Wars. Fox ostrzegał Lucasa - ilustracja #1
CGI w Mrocznym widmie nieco się zestarzało

Jak dowiadujemy się z wydanej niedawno przez Taschen książki The Star Wars Archives. 1999-2005, wątpliwości co do wizji Lucasa mieli od samego początku włodarze wytwórni 20th Century Fox. Gdy reżyser oświadczył, że w drugiej trylogii chciałby ukazać genezę Dartha Vadera, nikt nie widział problemu. Gdy jednak zaznaczył, że w pierwszym z filmów będzie miał on 10 lat, producenci przerazili się: „W ten sposób zniszczysz całą franczyzę, zniszczysz wszystko!”

Prequele miały zniszczyć Star Wars. Fox ostrzegał Lucasa - ilustracja #2
Jake Lloyd i George Lucas na planie Mrocznego widma

George Lucas wspomina, że robiąc niesławną trylogię prequeli musiał dokonać wyboru: opowiedzieć po raz kolejny podobną historię jak w oryginalnych filmach (co byłoby bezpiecznym wyjściem naprzeciw gigantycznym oczekiwaniom widzów), albo „zrobić film, którego nikt nie będzie chciał oglądać". Zdecydował się na drugą opcję, poszerzając uniwersum Star Wars w kierunku, który do dziś wywołuje wśród fanów zażarte spory i dyskusje.

A Wy co myślicie o Mrocznym widmie? Czy na pewno George Lucas „zniszczył wszystko" filmem o 10-letnim Anakinie? Napiszcie w komentarzach.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.