Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 listopada 2020, 13:25

autor: AlexB

Premiera i recenzje Football Manager 2021 - kolejna udana część serii

Dziś na PC oficjalnie debiutuje gra Football Manager 2021. Według recenzji branżowych, które pojawiły się w sieci, miłośnicy kultowej piłkarskiej serii od studia Sports Interactive po raz kolejny otrzymali udany produkt, choć trzeba brać poprawkę na fakt, że nie znalazło się w nim zbyt dużo rewolucyjnych nowości.

W SKRÓCIE
 1. Dziś na PC, po dwóch tygodniach bety, oficjalnie zadebiutowała gra Football Manager 2021.
 2. Zebrała ona pozytywne opinie w mediach branżowych – w serwisie Metacritic może pochwalić się średnią ocen na poziomie 85/100.
 3. Tytuł zmierza również na Xboksa One oraz Xboksa Series X/S. Pojawi się na tych konsolach 1 grudnia.

Choć jeśli chodzi o gry piłkarskie o palmę pierwszeństwa od lat walczą FIFA oraz Pro Evolution Soccer (obecnie znane jako eFootball PES), to opracowywane przez studio Sports Interactive produkcje z serii Football Manager również cieszą się sporą popularnością, zwłaszcza ze strony osób zainteresowanych zakulisową stroną piłki nożnej. Dziś na PC (Epic Games i Steam), po dwóch tygodniach bety przeznaczonych dla osób, które złożyły zamówienie przedpremierowe, oficjalnie debiutuje jej kolejna odsłona, oznaczona numerem 2021. Jest ona dostępna m.in. w polskiej wersji językowej.

Premiera i recenzje Football Manager 2021 - kolejna udana część serii - ilustracja #1
W najnowszej edycji Football Managera poprawek doczekał się między innymi silnik meczowy.

Część z Was zapewne zastanawia się, czy warto wydać pieniądze na najnowszą część tego popularnego symulatora trenera drużyny piłkarskiej. Pomóc z podjęciem decyzji mogą recenzje branżowe, które w ostatnich godzinach zaczęły pojawiać się w sieci. W większości są one bardzo pozytywne dla produkcji studia Sports Interactive. W serwisie Metacritic może się ona pochwalić średnią ocen na poziomie 85/100 (na podstawie 14 opinii). Krytycy chwalą przede wszystkim poprawki strony technicznej, zwłaszcza jeśli chodzi o sztuczną inteligencję przeciwnych drużyn oraz silnik meczowy, który ma zapewniać lepsze doświadczenie płynące z obserwowania zawodników na boisku niż kiedykolwiek wcześniej w serii. A poza tym to wciąż stary dobry Football Manager, który oferuje chociażby mnóstwo danych do analizy oraz opcji zarządzania zespołem i jest w stanie przyciągnąć futbolowych zapaleńców przed monitory na długie godziny.

Mimo to Football Manager 2021 cierpi na podobną przypadłość, co inne gry piłkarskie, czyli brak jakichś większych zmian, które byłyby w stanie istotnie zrewolucjonizować rozgrywkę. A te w niektórych elementach mogłyby się przydać. Mowa tu chociażby o powtarzalnych konferencjach prasowych czy rozmowach z piłkarzami. Poza tym tytuł ma wciąż bardzo wysoki próg wejścia, choć akurat to nie dla wszystkich musi być wielki problem.

Wybrane recenzje gry Football Manager 2021

 1. GamesRadar+ - 5/5
 2. Wccftech – 9,5/10
 3. The Games Machine – 9,2/10
 4. GamingBolt – 9/10
 5. Metro GameCentral – 9/10
 6. God is a Geek – 9/10
 7. PC Gamer – 85/100
 8. PC Invasion – 7,5/10
 9. Screen Rant – 2,5/5

Jeśli sami chcielibyście się przekonać, jak Football Manager 2021 sprawuje się w akcji, to możecie rzucić okiem na jego wersję demonstracyjną. Jest ona dostępna zarówno na Steamie, jak i w Epic Games Store.

Przypominamy też, że Football Manager 2021 zmierza również na konsole Xbox One oraz Xbox Series X/S. Pojawi się na nich za tydzień, tj. 1 grudnia.

 1. Oficjalna strona gry Football Manager 2021