Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 maja 2017, 10:26

Premiera gry The Surge. Futurystyczny symulator umierania zbiera niezłe oceny

Dziś debiutuje gra The Surge autorstwa niemieckiego studia Deck13 Interactive. Pierwsze recenzje sugerują, że mamy do czynienia z solidnym tytułem, który jednak nie ustrzegł się przed kilkoma niedociągnięciami.

Seria Souls może i dobiegła końca wraz z marcową premierą dodatku The Ringed City do trzeciej części, jednak wielu deweloperów nadal czerpie inspiracje z najpopularniejszego cyklu symulatorów umierania. Ich najnowszy owoc to The Surge, produkcja niemieckiego studia Deck13 Interactive (współtwórcy Lords of the Fallen), która dziś ma swoją premierę. Pierwsze recenzje sugerują jednak, że nie mamy do czynienia z hitem na miarę dzieł From Software.

The Surge to solidna produkcja, która nie dorasta jednak do tytułów, które ją zainspirowały. - Premiera gry The Surge. Futurystyczny symulator umierania zbiera niezłe oceny - wiadomość - 2017-05-16
The Surge to solidna produkcja, która nie dorasta jednak do tytułów, które ją zainspirowały.

W naszej recenzji, którą możecie przeczytać pod tym adresem, wystawiliśmy grze notę 7/10. Nasz redaktor – choć narzekał na niezbyt przemyślany projekt poziomów i powtarzalność starć – uznał The Surge za jednego z ciekawszych przedstawicieli produkcji „soulsopodobnych”. Najlepsze wrażenie zrobił wymagający system walki, bezwzględnie karcący wszelkie przejawy brawury i zmuszający do decyzji, czy ryzykować życiem dla dodatkowego wyposażenia.

  1. Recenzja gry The Surge – Dark Souls w przyszłości

Średnia ocen w serwisie Metacritic waha się mocno w zależności od platformy: na PlayStation 4 wynosi ona 72/100, na PC 76/100, a na Xboksie One 80/100. Należy jednak zauważyć, że recenzji The Surge na PS4 jest najwięcej. Można więc założyć, że mamy do czynienia z tytułem niezłym, jednak trapionym przez sporo problemów. Wśród nich dziennikarze wymieniają przede wszystkim techniczne niedociągnięcia, przeciętną oprawę oraz powtarzalność. Większość z nich twierdzi jednak, że nie przysłaniają one zalet. Według recenzentów dzieło Deck13 Interactive dodaje sporo ciekawych elementów do gatunku „symulatorów umierania”: oryginalne uniwersum science fiction z intrygującą historią, crafting oraz system rozwoju postaci, polegający na „rozmontowywaniu” przeciwników.

Przede wszystkim jednak niemieckiemu zespołowi udało się stworzyć to, co charakteryzowało od zawsze produkcje From Software, czyli wymagającą rozgrywkę, która w równej mierze frustruje, co satysfakcjonuje. Deck13 Interactive postanowiło wzbogacić starcia o dodatkowy element: możemy albo spróbować znaleźć czuły punkt przeciwnika i pokonać go w łatwiejszy sposób, albo „rozmontować” go, co pozwoli ulepszyć własny egzoszkielet. Według większości recenzentów system ten sprawdza się naprawdę dobrze, choć sami wrogowie nie są zbyt zróżnicowani i walka z nimi niekiedy staje się powtarzalna.

Wybrane recenzje:

  1. Polygon – 8/10
  2. DualShockers – 8/10
  3. The Sixth Axis – 8/10
  4. IGN – 7.9/10
  5. Game Informer – 7/10
  6. Destructoid – 6.5/10
Wymagający system walki, wprowadzający parę ciekawych elementów, to jedna z największych zalet The Surge. - Premiera gry The Surge. Futurystyczny symulator umierania zbiera niezłe oceny - wiadomość - 2017-05-16
Wymagający system walki, wprowadzający parę ciekawych elementów, to jedna z największych zalet The Surge.

Grę dobrze oceniają także sami gracze: spośród ponad 140 recenzji na Steamie aż 90% jest pozytywnych. Jeśli dotychczasowe opinie Was przekonały, The Surge jest od dziś dostępne na PC w cenie 49,99 euro (około 210 złotych) za pośrednictwem Steama, na PlayStation 4 za 249 złotych przez PlayStation Store oraz na Xboksa One za 259,99 złotych w Xbox Store. Z ofertą innych sklepów możecie zapoznać się przy pomocy Growej Porównywarki Cenowej. Dystrybucją tytułu w naszym kraju zajmuje się firma CDP.pl. Gra jest dostępna w polskiej kinowej wersji językowej.

  1. Oficjalna strona internetowa gry The Surge
  2. Gra The Surge w serwisie Steam

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w tematach, które mało kto czyta. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej.

więcej