Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 września 2022, 20:12

autor: Zuzanna "ZuzoliK" Domeradzka

Portal RTX zapowiedziany, to darmowy quasi-remaster z ray tracingiem

Klasyczna gra z 2007 roku dostanie swój „remaster”. Portal with RTX ma być darmowym dodatkiem dla wszystkich posiadaczy oryginalnej gry.

Źródło: store.steampowered.com

Nvidia właśnie oficjalnie zapowiedziała, że wszyscy posiadacze oryginalnego Portala otrzymają za darmo jego odświeżoną wersję z obsługą ray tracingu. Dodatek ma wyjść już w listopadzie tego roku (nie podano dokładniejszej daty). Portal with RTX, jak nazywa się ten „remaster”, można już dodawać do listy życzeń na Steamie.

Został też udostępniony zwiastun projektu, porównujący grafikę oryginalnego Portala z jego nową wersją; możecie go obejrzeć poniżej. Widać, że nie tylko poprawiono efekty świetlne, odbicia czy wodę, ale też kompletnie zmieniono niektóre z obiektów. Jak podała Nvidia: „Posiadacze kart graficznych GeForce RTX serii 40 mogą doświadczyć w Portal with RTX pełnego ray tracingu w 4K”. Szykujcie się więc na wysokie wymagania sprzętowe (które swoją drogą mają zostać podane wkrótce).

Wraz z ujawnieniem Portal with RTX zapowiedziano konkurs (rozpoczynający się jutro), w którym do wygrania będzie karta graficzna serii RTX 40. Aby wziąć w nim udział, trzeba obserwować oficjalne profile Nvidii (na Twitterze, Instagramie i Facebooku) oraz dodać Portal with RTX do listy życzeń na Steamie i zrobić zrzut ekranu, po czym udostępnić go w mediach społecznościowych, dodając hashtag #PortalRTX.

Nvidia zapowiedziała przy okazji RTX Remix – darmowe narzędzie moderskie, które pozwoli przekształcać klasyczne gry (takie jak Morrowind czy Half-Life) w ich quasi-remastery, wykorzystujące m.in. technologię RTX. Na razie nie podano nawet przybliżonej daty premiery tej aplikacji, ale zainteresowani mogą już rejestrować się na stronie Nvidii, żeby otrzymywać informacje o jej dostępności.

  1. NVIDIA - oficjalna strona internetowa
  2. Portal with RTX na Steamie
E3 2021