Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 10 sierpnia 2015, 11:15

autor: Renox

Popularność pism komputerowych na przestrzeni ostatnich lat

Serwis wirtualnemedia.pl przygotował zestawienie średniej sprzedaży miesięczników komputerowych w latach 2005-2015. Dzięki informacjom, które na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat publikowane były przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy, dostrzec możemy zauważalne tendencje spadkowe. Tradycyjne, papierowe magazyny wyraźnie tracą na znaczeniu.

Regularnie staramy się redagować zestawienia związane z popularnością magazynów komputerowych na naszym rodzimym rynku. Najczęściej są to dane dotyczące konkretnych miesięcy i mimo ich dokładności, czasami trudno jest wyodrębnić pewną tendencję. Dzięki opublikowanemu przez serwis wirtualnemedia.pl podsumowaniu, w ramach którego zaprezentowano zestawienie średniej sprzedaży miesięczników komputerowych w latach 2005-2015, jesteśmy w stanie zauważyć trend, który towarzyszył czterem największym periodykom.

Źródło: Wirtualnemedia.pl - Popularność pism komputerowych na przestrzeni ostatnich lat - wiadomość - 2015-08-10
Źródło: Wirtualnemedia.pl

Po chwili zastanowienia wnioski nasuwają się same – papierowe magazyny wyraźnie tracą na znaczeniu. Ostatnie lata pokazują wyraźną tendencję spadkową w przypadku wszystkich wymienionych gazet. Dla przykładu, najpopularniejszy magazyn CD Action w 2008 roku mógł pochwalić się popularnością oscylującą wokół średniej sprzedaży równej 97 953 tysięcy egzemplarzy. W 2014 roku to już tylko 81 263 sztuk, chociaż wydawany nakładem firmy Bauer periodyk – w porównaniu do innych pism – trzyma się całkiem nieźle. Dla porównania PC Format w roku ubiegłym mógł się bowiem pochwalić średnią na poziomie 57 928 sprzedanych pozycji. W 2007 roku było to aż 152 469 sztuk. I podobnie sprawa wygląda w przypadku pozostałych gazet. Najwięcej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy stracił Chip, który już od dłuższego czasu zamyka stawkę i obecnie cieszy się niewielką popularnością - średnio 14 194 sztuk w 2014 roku.

Znamienne w tym konkretnym zestawieniu są lata 2007-2011, w których zauważyć możemy bardzo znaczące spadki w kontekście średniego poziomu sprzedaży. Później zdają się one utrzymywać na mniej więcej zbliżonym poziomie, oczywiście pominąwszy występujące od czasu do czasu wyjątki. Jednocześnie warto dodać, że podsumowanie serwisu wirtualnemedia.pl dotyczy także roku 2015. Informacje z roku bieżącego mogą być jednak niemiarodajne (nawet z wykorzystaniem bardziej złożonych narzędzi predykcji), ponieważ dane odnośnie poziomu sprzedaży pochodzą z okresu styczeń-kwiecień, a nie ze wszystkich dwunastu miesięcy (oczywiście, informacji o takim stanie rzeczy nie brakuje). Jest to tym samym okres bardzo niepewny, zwłaszcza że sprzedaż pism w miesiącach letnich z dużą dozą prawdopodobieństwa może utrzymywać się na lepszym poziomie, a to ze względu chociażby na imprezy takie jak E3 2015 czy gamescom 2015, a nawet premierę nowego systemu operacyjnego Windows 10. Niemniej jednak zachęcamy do zapoznania się z rzeczonym zestawieniem, które wyraźnie pokazuje, jak bardzo tradycyjne periodyki tracą na znaczeniu.

Źródło: Wirtalnemedia.pl - Popularność pism komputerowych na przestrzeni ostatnich lat - wiadomość - 2015-08-10
Źródło: Wirtalnemedia.pl