Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 marca 2023, 09:00

autor: Adrian Werner

Polak chciał dobrze na Steam, wyszło jak zawsze

Debiut na Steam nowej strategii z wielkimi robotami w rolach głównych okazał się bardzo ciekawy. Cena gry w naszym kraju była tam wyższa niż w Epic Games Store. W wyniku akcji jednego z polskich graczy doszło do zmiany, której daleko od oczekiwanej.

Źródło fot. Brace Yourself Games
i

Wczoraj zadebiutowała wersja 1.0 Phantom Brigade, czyli taktycznej gry bitewnej o starciach mechów. Była to równocześnie premiera tytułu na Steamie, gdyż we wczesnym dostępie produkcja dostępna była wyłącznie w Epic Games Store.

Polska szarża ze złym finałem

W związku z tym debiutem miała miejsce zabawna historia, w której centrum jest polski gracz.

 1. Nasz rodak zauważył, że wersja na Steamie kosztuje 111,19 złotych, podczas gdy w Epic Games Store tylko 79,90 zł. Oba sklepy oferowały 20-procentową obniżkę z okazji premiery wydania 1.0.
 2. Rozsierdzony polski gracz pobiegł na forum Steama, aby wyrazić swoje niezadowolenie. Najpewniej liczył, że uda mu się przekonać deweloperów do obniżenia ceny w sklepie Valve. W odpowiedzi twórcy wyrównali jednak ceny, podnosząc tę na Epic Games Store.
 3. Cała ta szarża skończyła się więc usunięciem tańszej opcji zakupu.
 4. Należy dodać, że różnica wynikała z tego, że autorzy wykorzystali rekomendowane ceny regionalne na Steamie. Np. w USA Phantom Brigade od początku kosztowało tyle samo w obu sklepach.
 5. Problemem jest to, że Valve ustanowiło te ceny w okresie, gdy złotówka była bardzo słaba w stosunku do dolara. W rezultacie Polacy mają obecnie na Steamie jedne z najwyższych cen na świecie. W reakcji na to twórcy RimWorld obniżyli niedawno cenę o 10 zł, aby była ona bardziej sprawiedliwa.

Premiera Phantom Brigade w wersji 1.0

Sama gra jest ciekawa, więc nie warto, aby historia z ceną przysłoniła premierę wersji 1.0.

 1. Phantom Brigade ukazało się wyłącznie na PC.
 2. Gra nie oferuje polskiej wersji językowej.
 3. Obniżona o 20% cena promocyjna w wysokości 111,19 złotych pozostanie ważna do 7 marca. Potem zostanie podniesiona do 138,99 zł.

Phantom Brigade spotkało się z ciepłym przyjęciem

Rekordem aktywności dnia premiery było 2612 osób bawiących się równocześnie na Steamie. To dobry wynik jak na tak niszową produkcję, zwłaszcza że wiele osób zainteresowanych tym tytułem nabyło go w trakcie wczesnego dostępu w Epic Games Store.

Użytkownikom Steam Phantom Brigade wyraźnie przypadło do gustu, gdyż 92% recenzji graczy w tym serwisie chwali tę produkcję, co oznacza „bardzo pozytywny” odbiór tytułu.

Poniżej przytaczamy kilka opinii użytkowników Steama:

Po prawie 40 godzinach rozgrywki w wersję z Epic Games Store mogę w pełni polecić tę grę każdemu, kto marzył o produkcji w stylu XCOM z mechami. Rozgrywka, modyfikowanie mechów, fabuła – wszystko to jest świetne. Kciuki w górę.

Taktyczna walka turowa z kinowym rozmachem! Mnóstwo części do mechów i satysfakcjonująca walka. Muzyka jest świetna, a roboty wyglądają super fajnie.

Jeśli masz ochotę na coś taktycznego i chcesz wysadzać wrogie roboty, to daj tej grze szansę!

Gra przypomina Front Mission, ale z taktyczną rozgrywką podobną do Battlestar Galactica Deadlock. Wydajesz polecenia wzdłuż osi czasu przewidywanych działań wroga, a następnie obserwujesz wszystko w czasie rzeczywistym.

Jak na razie gra jest miodna i satysfakcjonująca.

 1. Phantom Brigade na Steamie

Na koniec przytaczamy wymagania sprzętowe gry.

Phantom Brigade – minimalne wymagania sprzętowe na PC

 1. Procesor: Intel Core i7-4790K lub AMD Ryzen 5 2600X
 2. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 970 4 GB lub AMD Radeon R9 290X 4 GB
 3. Wersja DirectX: 11
 4. Pamięć RAM: 12 GB
 5. Miejsce na dysku: 10 GB
 6. System operacyjny: Windows 10 64-bit

Phantom Brigade – zalecane wymagania sprzętowe na PC

 1. Procesor: Intel Core i5-10600K lub AMD Ryzen 7 3800XT
 2. Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 3060 12 GB lub AMD Radeon RX 6700 10 GB
 3. Wersja DirectX: 11
 4. Pamięć RAM: 12 GB
 5. Miejsce na dysku: 10 GB
 6. System operacyjny: Windows 10 64-bit