Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 lutego 2021, 11:36

autor: Łukasz "Sarafan" Stefaniak

Patch do DayZ usuwa postępy graczy

DayZ otrzymało właśnie duży patch 1.11. Poprawka usuwa błędy i ulepsza stabilność gry. Niestety gracze muszą się liczyć z tym, że ich postępy na oficjalnych serwerach zostały usunięte.

W SKRÓCIE:
  • Gra DayZ otrzymała patch 1.11.
  • Wśród poprawek można znaleźć między innymi ulepszenia w zakresie pojazdów, AI zombie czy języka skryptowego dla moderów.
  • Usunięte zostały postępy graczy na oficjalnych serwerach.

Wczoraj gra DayZ otrzymała istotny patch. Wśród poprawek można znaleźć głównie naprawy istniejących bugów, ale najnowsza aktualizacja wprowadza także zmiany, które mają sprawić, że produkcja będzie działać lepiej. Niestety jest też negatywna strona opublikowanego patcha. Po jego udostępnieniu wszelkie postępy graczy na oficjalnych serwerach zostały usunięte.

Wśród zmian można znaleźć między innymi lepsze wykrywanie kolizji z zombie, dzięki czemu nie będą one przenikały przez graczy podczas walki na krótkim dystansie. Poprawki doczekały się także obrażenia obszarowe. Miny podłożone przy wejściu do określonych budynków będą teraz prawidłowo ranić. Naprawiono również źle działające AI przeciwników. Istotnej poprawki doczekały się pojazdy. Usunięto błąd, który powodował, że podczas wsiadania i wysiadania z samochodu gracz był teleportowany na jego dach. Ponadto zlikwidowano glitcha, który pozwalał na podejrzenie tego, co dzieje się za ścianą. Istotna jest poprawa stabilności serwerów gry. Dzięki patchowi 1.11 nie będą one już crashowały podczas wyciągania ciał z pojazdów.

Z najnowszego patcha powinni być zadowoleni także moderzy, ponieważ ulepszeń doczekał się język skryptowy wykorzystywany przez grę. Dzięki temu możliwe będzie zainstalowanie na serwerach większej liczby modyfikacji.

Patch do DayZ usuwa postępy graczy - ilustracja #1
Kolejny duży patch zlikwidował postępy graczy na oficjalnych serwerach. Źródło: bohemia.net

Wśród mniejszych poprawek należy odnotować zmiany w zakresie balansu ekonomii gry. Patch oprócz naprawy istniejących błędów dodaje także kilka nowych rzeczy. Na uwagę zasługuje zwłaszcza nowa broń (karabin SVAL), nowe tekstury opuszczonej ciężarówki M3S czy ciekawa właściwość, dzięki której podczas uruchamiania silnika akumulator będzie się delikatnie rozładowywał.

Zastrzeżenia może budzić reset postępów na oficjalnych serwerach. Zapewne twórcy uznali, że patch wprowadza na tyle istotne zmiany, że niemożliwe jest ich zachowanie. Warto jednak odnotować, że usunięcie postępów charakterystyczne jest raczej dla tytułów pozostających we wczesnym dostępie. Nie powinno zdarzać się w przypadku ukończonych produkcji.

Przywołaliśmy tu tylko szereg najważniejszych zmian, które wprowadza patch 1.11. Zachęcamy do zapoznania się z pełną listą poprawek na oficjalnym forum gry.

DayZ cieszy się sporą popularnością wśród graczy. Według danych udostępnianych przez SteamDB w ciągu ostatniej doby bawiło się w grze w szczytowym momencie prawie 34 tys. graczy. Zaledwie dwa tygodnie temu pobity zaś został rekord aktywności, który wynosi obecnie niemal 46 tys. Cieszy również to, że twórcy nie porzucili gry i stale ją rozwijają. Produkcja czeskiego dewelopera nie zawsze dobrze radziła sobie w przeszłości.

DayZ zadebiutowało na PC pod koniec 2018 roku po bardzo długim okresie przebywania we wczesnym dostępie. Niedługo później grę wypuszczono na konsolach Xbox One i PS4. Produkcja czeskiego studia Bohemia Interactive jest samodzielną wersją moda do gry ARMA 2.