Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 marca 2013, 07:58

autor: Adrian Werner

Parallax - nowy zwiastun z abstrakcyjnej gry logicznej FPP

Studio Toasty Games wypuściło nowy zwiastun Parallax, czyli abstrakcyjnej pierwszoosobowej gry logicznej, w której zagadki rozwiązywane będą poprzez przeskakiwanie między wymiarami.

Dzięki serii Portal eksplodowała popularność pierszoowobowych gier logicznych. Początkowo zaowocowało to kilkoma średniej jakości klonami cyklu studia Valve, ale ostatnio coraz częściej mamy okazję bawić się znacznie bardziej ambitnymi przedstawicielami tego gatunku, takimi jak np. Antichamber. Kolejnym obiecującym pretendentem do tronu wydaje się być gra Parallax, której autorzy właśnie wypuścili nowy zwiastun.

Parallax rozgrywany będzie z perspektywy pierwszej osoby, a sterowanie przypominać ma typowe produkcje FPS. Mechanizmy rozgrywki skoncentrują się jednak głównie na rozwiązywaniu zagadek, a zabawę wzbogacą silne elementy platformówkowe. Na każdym poziomie egzystować będą dwa równoległe wymiary – biały oraz czarny i na obu obowiązywać mają inne zasady. Jednocześnie na mapach znajdziemy portale umożliwiające przeskakiwanie między wymiarami. Zadaniem gracza będzie więc wymyślenie trasy, która umożliwi dotarcie do celu.

Rozgrywkę urozmaicą obecne na każdym poziomie liczne przełączniki, wpływające na zachowanie elementów świata gry. Pojawią się również powierzchnie, na których nie będą obowiązywały tradycyjne zasady grawitacji. Ponadto większość map pełna ma być zawieszonych w powietrzu kładek, z których wiele będzie ruchoma. Nie zabraknie również strumieni energii wyrzucających postać w różnych kierunkach. Sprawi to, że gracz będzie musiał wykazać się nie tylko sprytem, ale również dobrym refleksem.

W trakcie kampanii zmierzymy się z 25 mapami. Na każdej z nich znajdziemy nie tylko główne wyzwania, ale również ukryte sekrety do zgromadzenia. Wszystko to ukazane zostanie w atrakcyjnej oprawie graficznej, która pomimo swojej prostoty robi spore wrażenie nietypowym monochromatycznym stylem. Rozgrywce towarzyszyć będzie muzyka skomponowana przez Derrisa Kharlana, którego utwory mogliśmy usłyszeć w takich grach jak Time Surfer, Dungeon Dashers czy Doki Doki.

Za produkcję Parallax odpowiada niezależne studio Toasty Games. Dla tego niewielkiego zespołu jest to pierwszy komercyjny projekt. Obecnie w planach jest jedynie wersja pecetowa. Autorzy chcą wypuścić swoje dzieło na serwisie Steam za pomocą programu Greenlight

  1. Parallax – strona oficjalna
  2. Parallax na Steam Greenlight