Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 lipca 2020, 12:43

autor: Karol Laska

Pandemia pomaga branży gier video; rekordowe wyniki w USA

Rok 2020 zapowiada się na najbardziej dochodowy okres dla branży gier wideo w ciągu ostatniej dekady. Powodem takiego obrotu spraw może być domowa izolacja spowodowana pandemią koronawirusa.

Pandemia pomaga branży gier video; rekordowe wyniki w USA - ilustracja #1
Siedzenie w domu przyniosło korzystne dla branży rezultaty.

Czerwiec 2020 roku przeszedł najśmielsze oczekiwania, jeżeli chodzi o wyniki sprzedażowe najgorętszych tytułów. Firma analityczna NPD podaje, że zysk z tego miesiąca wyniósł 1,2 miliarda dolarów, czyli 26% wzrostu względem poprzedniego roku. To najlepszy wynik od czerwca 2009 (1,3 miliarda dolarów). Od stycznia zaś branży growej udało się wypracować 6,6 miliarda dolarów, czyli o 19% więcej względem poprzedniego roku. To najlepszy wynik od dekady (w 2010 zdobyto w tym czasie 7 miliardów dolarów).

Istnieją dwa główne powody tak wysokich rezultatów. Jednym z nich jest na pewno pandemia koronawirusa i fakt, że ostatnie miesiące ludzie spędzają głównie w swoich domach. Daje to automatycznie więcej czasu na grę i mnóstwo sposobności do zakupu wybranych tytułów. Drugim elementem, który zapewnił tak znaczny przychód, jest też spora grupa jakościowych produkcji mających swoją premierę w ostatnich miesiącach. Na szczycie czerwcowej listy sprzedaży (opublikowanej przez NPD) znalazło się The Last of Us 2. Drugie miejsce okupuje Call of Duty: Modern Warfare, a podium zamyka exclusive na Switcha, czyli Animal Crossing: New Horizons. Tak prezentuje się cały ranking.

Pandemia pomaga branży gier video; rekordowe wyniki w USA - ilustracja #2
Naughty Dog rozbił bank.

Przeanalizowana została także aktywność konsumencka na przestrzeni całego czerwca. Najwięcej gier zostało zakupionych na końcu miesiąca, a najmniej na samym jego początku. Mimo to wykres wciąż utrzymuje bardzo wysoki poziom.

Należy pamiętać, że jeszcze w tym roku na rynku pojawią się konsole nowej generacji, a wraz z nimi sporo wysokobudżetowych produkcji. Może mieć to niebagatelny wpływ na całoroczny przychód branży i kto wie, czy w styczniu 2021 nie będziemy mówić o nowym rekordzie.