Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 13 lutego 2019, 16:56

autor: Bartosz "Frozen" Krawcewicz

Oscary w ogniu krytyki za pomysł rozdawania statuetek w przerwach reklamowych

Środowisku filmowców nie podoba się decyzja Amerykańskiej Akademii Filmowej, która chce skrócić galę rozdania Oscarów poprzez wręczenie części nagród w czasie reklam. Głos w tej sprawie zabrali m.in. Guillermo del Toro i Alfonso Cuarón.

Jeśli Łukasz Żal otrzyma nagrodę za zdjęcia do „Zimnej Wojny”, nie zobaczymy tego na żywo w telewizji. - Oscary w ogniu krytyki za pomysł rozdawania statuetek w przerwach reklamowych - wiadomość - 2019-02-13
Jeśli Łukasz Żal otrzyma nagrodę za zdjęcia do „Zimnej Wojny”, nie zobaczymy tego na żywo w telewizji.

11 lutego 2019 roku Amerykańska Akademia Filmowa oficjalnie ogłosiła, że Oscary w czterech kategoriach zostaną wręczone podczas przerw reklamowych. Ma to na celu skrócenie gali, która już od wielu lat jest krytykowana za to, że trwa zbyt długo (rok temu transmisja zakończyła się po 3 godzinach i 53 minutach). Cztery kategorie wybrane przez Akademię to: najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepszy film krótkometrażowy i najlepsza charakteryzacja. Wręczenie tych nagród zostanie zarejestrowane i będzie można je zobaczyć np. w internecie – nie będzie jednak wyemitowane na żywo w telewizji. Wśród osób walczących o Oscara za najlepsze zdjęcia jest polski operator filmowy Łukasz Żal (nominowany za film Zimna Wojna).

Wielu uznanych twórców sprzeciwia się pomysłowi Akademii, który sugeruje, że te cztery kategorie są w jakimś stopniu gorsze od innych. Reżyser Guillermo del Toro, którego Kształt wody zdobył rok temu cztery Oscary (w tym za najlepszy film i reżyserię), napisał na Twitterze:

Nie chcę sugerować, które nagrody powinny zostać wręczone podczas reklam w trakcie nocy oscarowej, ale proszę: zdjęcia i montaż są w samym sercu naszego rzemiosła. Nie są odziedziczone z tradycji teatralnej czy literackiej: są kinem samym w sobie.

Alfonso Cuarón, którego film Roma jest nominowany w tym roku w dziesięciu kategoriach, również skrytykował decyzję Amerykańskiej Akademii Filmowej:

W historii kina istniały arcydzieła bez dźwięku, bez kolorów, bez historii, bez aktorów i bez muzyki. Nigdy nie istniał film bez zdjęć i montażu.

O tym, że podczas 91. gali rozdania Oscarów część nagród zostanie wręczona podczas przerw reklamowych, po raz pierwszy usłyszeliśmy w sierpniu 2018 roku. Była to jedna z dwóch zapowiedzianych nowości – drugą było wprowadzenie nagrody za niezwykłe osiągnięcie w kinematografii popularnej, które ostatecznie nie doszło do skutku.

Uroczystość wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się w nocy z 24 na 25 lutego 2019 roku. Gala nie będzie miała prowadzącego.