Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 marca 2023, 12:44

Ojciec Disco Elysium przeczy, jakoby afera gasła z braku dowodów; będzie dalej walczyć

Kolejne próby zaradzenia konfliktom ze zwolnionymi twórcami Disco Elysium podejmowane przez obecne władze ZA/UM spełzają na niczym. Byli pracownicy studia zaprzeczyli ostatnim doniesieniom prasowym i zapowiedzieli dalszą walkę o swoje prawa.

Źródło fot. ZA/UM
i

Po ostatnich doniesieniach mogłoby się wydawać, że pożar w obozie ZA/UM dogasa. Wygląda jednak na to, że niektórzy twórcy znakomicie przyjętej gry Disco Elysium nie złożyli broni w sprawie rzekomego zmuszenia do odejścia z firmy oraz utraty praw do własności intelektualnej. Byli pracownicy studia – Robert Kurvitz oraz Aleksander Rostov (pod pseudonimem Sander Taal) – wystosowali do redakcji GamesIndustry.biz oświadczenie, w którym zaprzeczają niedawnym wiadomościom odnośnie do wycofania roszczeń.

Z komunikatu prasowego wynika, że nasze roszczenia pracownicze wobec studia zostały wycofane z braku dowodów. Tak nie jest. Postrzegamy nasze zwolnienie jako część większej kampanii przeciwko nam i podejmiemy odpowiednie kroki prawne.

Twórcy zapowiedzieli, że nie dadzą się uciszyć tak jak producent wykonawczy Kaur Kender, który w grudniu zeszłego roku wycofał pozew skierowany przeciwko firmie Tütreke, będącej głównym akcjonariuszem ZA/UM. Zdaniem Kurvitza oraz Rostova była to błędna decyzja.

Pozew Kendera opierał się na nadużyciu funduszy ZA/UM (4,8 mln euro) przez akcjonariuszy większościowych [mowa o Ilmarze Kompusie i Tonisie Haavelu – dop. aut.], by zwiększyć ich udział w firmie. W komunikacie prasowym Kompus i Haavel przyznają się do tego nadużycia, argumentując jedynie, że pieniądze zostały „zwrócone ZA/UM” [...] Jednak zwrócenie skradzionych pieniędzy nie cofa przestępstwa; nie cofa większościowych udziałów, które Kompus i Haavel zdobyli nielegalnie w ZA/UM.

Kurvitz oraz Rostov podkreślili również, że nie brali udziału w „szabrowaniu studia”, dlatego Kompus i Haavel nie mają nad nimi żadnej władzy. Ich zaangażowanie w sprawę zapowiada kolejne kontrowersje i problemy, z którymi będą musieli zmierzyć się obecni włodarze studia ZA/UM.

Krzysztof Kałuziński

Krzysztof Kałuziński

W dzieciństwie pisał opowiadania fantasy, katował Pegasusa, a potem peceta. Pasje przekuł w zawód redaktora portalu dla graczy prowadzonego z przyjacielem, jak również copywritera oraz doradcy w sklepie z konsolami. Z czasem zaczął zastanawiać się, czy jest dla niego miejsce w większej redakcji. W efekcie trafił do newsroomu GRYOnline.pl. Nie boi się podejmowania różnych tematów, choć preferuje wiadomości o niezależnych produkcjach w stylu Disco Elysium. Nie przepada za to za remake'ami i growymi tasiemcami. Od dziecka chciał napisać powieść, choć zdecydowanie lepiej tworzy mu się jej bohaterów niż fabułę. Pewnie dlatego tak pokochał RPG-i (papierowe i wirtualne). Wychowały go lata 90., do których chętnie by się przeniósł. Uwielbia filmy Tarantino, za sprawą Mad Maksa i pierwszego Fallouta zatracił się w postapo, a Berserk przekonał go do dark fantasy. Dziś próbuje sił w e-commerce i marketingu, jednocześnie wspierając zespół w weekendy. Dzięki temu wciąż może kultywować dawne pasje.

więcej