filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 8 września 2022, 17:28

autor: Marcin Nic

Obsady trylogii Władcy Pierścieni i Pierścieni Władzy potępiają rasistowskie ataki

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy to serial, który spotkał się z wręcz niebywałą krytyką. Jednym z wielu aspektów, które nie za bardzo się spodobały, był odmienny kolor skóry niektórych aktorów, co według krytykujących miało być sprzeczne z dziełami J.R.R. Tolkiena.

Źródło: Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy, J.D. Payne i Patrick McKay, Amazon Prime Video, 2022

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy jest serialem, który wywołuje bardzo żywe reakcje zarówno wśród fanów, jak i przeciwników produkcji. Nie jest to oczywiście nic dziwnego, jednak wielu użytkowników w sieci przekracza granice, a ich komentarze śmiało można określić mianem rasistowskich.

Od praktycznie samego początku najczęściej komentowane były wybory castingowe showrunnerów, a wielu osobom na całym świecie nie spodobały się czarnoskóre elfy oraz hobbici. Oczywiście spotkało się to z dezaprobatą, a w obronie aktorów i aktorek należących do mniejszości etnicznej stanęła ekipa tworząca najnowszy serial bazujący na świecie Tolkiena. Na Twitterze pojawiło się oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Obsady trylogii Władcy Pierścieni i Pierścieni Władzy potępiają rasistowskie ataki - ilustracja #1
Źródło: Twitter

J.R.R. Tolkien stworzył świat, który z definicji jest wielokulturowy. Świat, w którym wolni ludzie z różnych ras i kultur jednoczą się, aby pokonać siły zła. Pierścienie Władzy są tego odzwierciedleniem. Nasz świat nigdy nie był całkowicie biały, fantasy nigdy nie było białe, Śródziemie nie jest całe białe. Ludzie różnego koloru skóry należą do Śródziemia i tutaj zostaną.

Do całej sprawy odnieśli się również Elijah Wood, Dominic Monaghan, Billy Boyd oraz Sean Astin, czyli odtwórcy ról Froda, Merry’ego, Pippina oraz Sama w trylogii Petera Jacksona. Pierwszy z nich zamieścił na Twitterze zdjęcie, na którym wraz z dwoma kolegami z planu pozuje do zdjęcia w koszulkach z napisem „Wszyscy jesteście tu mile widziani” w języku elfów. Aktor wcielający się w postać Sama postanowił opublikować oddzielny wpis, do którego przywdział czapkę z identycznym napisem.

Amazon Prime Video kupisz tutaj

W obronie Pierścieni Władzy stanęło wiele znanych postaci ze świata Hollywood. Kilka dni temu na Twitterze z krytykami serialu walczył Neil Gaiman, który udzielał odpowiedzi na niektóre z umieszczonych tam postów. Swoje zdanie na ten temat wtrąciła również Whoopi Goldberg (via Variety).

Te postacie nie istnieją w prawdziwym świecie. Wiesz co? Nie ma smoków. Nie ma hobbitów. Chcesz mi powiedzieć, że czarnoskóre osoby nie mogą być wymyślonymi postaciami? Ludzie, co z wami? Każdy, kto ma z tym problem, powinien znaleźć sobie jakieś zajęcie. Odnaleźć siebie, bo ewidentnie jest skupiony na złych rzeczach.

Zamieszanie wokół serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy z pewnością w najbliższym czasie nie ucichnie, a wydaje się, że może tylko przybrać na sile. Osobom, którym nie przeszkadza inny kolor skóry, pozostaje oglądanie całkiem udanego serialu, który ma szansę przywrócić świetność produkcjom w fantastycznym świecie.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w końcu wylądował w GRYOnline.pl. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Miłośnik NBA, który uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej