Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 5 września 2022, 20:08

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Neil Gaiman wziął w obronę Pierścienie Władzy

Neil Gaiman, popularny pisarz i twórca kultowego Sandmana, postanowił wziąć w obronę czarnoskórych aktorów serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy.

Fot.: Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy, Patrick McKay i John D. Payne, Amazon Studios, 2022.

Mimo bardzo dobrych recenzji branżowych krytyków oraz wysokiej oglądalności pierwszych dwóch odcinków serialu Władca Pierścieni: Pierścieni Władzy, produkcja Amazona wciąż boryka się z niezadowoleniem widzów.

Amazon Prime Video kupisz tutaj

Na długo przed premierą widowiska wiele osób głośno sprzeciwiało się postaciom m.in. czarnoskórych Hobbitów w serialu. Po debiucie pierwszych epizodów, w których przedstawiono ich przodków – Hartfootów, temat powrócił ze zdwojoną siłą. Fascynaci Śródziemia zarzucili twórcom, zbytnie odejście od materiału źródłowego. Według nich, Tolkien nigdy nie przedstawiał aż tak ciemnego koloru skóry tego szczepu Hobbitów, jak to ma miejsce w Pierścieniach Władzy. Co ciekawe, fani pisarza starają się przekonać, że ich krytyka nie jest spowodowana rasizmem lecz troską o twórczość Tolkiena, która jest sprzeczna wizją twórców serialu.

Jak informuje portal ScreenRant, głos w sprawie postanowił zabrać Nail Gaiman – autor komiksu Sandman oraz miłośnik Śródziemia. W odpowiedzi na niektóre posty oznajmił, że Tolkiem opisywał Harfootów jako „istoty o bardziej brązowym kolorze skóry” niż inni Hobbici. To zaś nie zostało wywołane długą obecnością na słońcu (bo takie argumenty padały się wśród części komentujących). Ponadto dodał, że każdy kto ma problem z obsadą jest "albo rasistą albo nigdy nie czytał Tolkiena". Poniżej możecie przeczytać wspomniane wiadomości Gaimana.

Neil Gaiman wziął w obronę Pierścienie Władzy - ilustracja #1
Źródło: Twitter, Neil Gaiman
Neil Gaiman wziął w obronę Pierścienie Władzy - ilustracja #2
Źródło: Twitter, The Lizzo Annoiting
Neil Gaiman wziął w obronę Pierścienie Władzy - ilustracja #3
Źródło: Twitter, AllSight

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Zamiast obliczać, ile Ala ma kotów, wolał zamykać się w swoim świecie i wymyślać nowe historie ulubionego anime – Dragon Ball. Po latach nauki przyszedł czas stagnacji, którą wolał nazywać „szukaniem życiowego celu”. Wypatrując przeznaczenia w trakcie 58. seansu ukochanej Szklanej pułapki, postanowił – niczym John McCLane – zawalczyć o lepszą przyszłość. Z pomocą przyszła redakcja Gry-Online.pl, która przyjęła go pod swoje skrzydła. Jako że autor jest świeżakiem w newsroomie, nie ma jeszcze docelowej tematyki na jakiej chce się skupić (mimo że podstępny Łosiu wabi go w mroki gamingu). Możecie się zatem spodziewać od „Ponurego Żniwiarza” newsa o symulatorze rolnictwa, jak i wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że granie na konsoli i oglądanie filmów do niczego nie doprowadzi – przypomnijcie sobie Kamila.

więcej