Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 września 2022, 17:03

Cena nowego dodatku do CK3 martwi fanów [Aktualizacja]

Wkrótce w ręce graczy trafi nowy dodatek do CK3. Będzie to event pack Friends & Foes. W świetle ostatnich finansowych ruchów Paradox Interactive wielu fanów zastanawia się, ile będzie kosztowało to DLC.

Aktualizacja: Dzisiaj swoją premierę miał nowy dodatek do CK3Friends & Foes. Spekulacje fanów odnośnie jego ceny mogą się więc zakończyć. Produkcja kosztuje 19,99 zł. Jest wielce prawdopodobne, że jeżeli w przyszłości wydane zostaną kolejne event packi (a jest to bardzo możliwe), to za nie również zapłacimy mniej więcej tyle samo.

Ponadto nasze przewidywania odnośnie aktualizacji Bastion również się sprawdziły. Postanowiono ją opublikować równocześnie z DLC Friends & Foes.

Firma Paradox Interactive ogłosiła, że wkrótce (prawdopodobnie 8 września 2022 r.) w ręce graczy trafi DLC Friends & Foes do Crusaders Kings 3. Ma być to nowy rodzaj dodatku – event pack. Wprowadza to nieco zamieszania do dotychczasowego cyklu wydawniczego, który opierał się na małych regionalnych rozszerzeniach (flavor pack) oraz wielkich, wprowadzających nowe globalne mechaniki. Fani obawiają się tego, ile może kosztować ten nieznany do tej pory rodzaj zawartości.

Podwyżki cen

W połowie sierpnia świat obiegła wiadomość, że firma Paradox Interactive zmienia swoje podejście w stosunku do cen mniejszych DLC (tzw. flavor pack) do swojej flagowej gry Crusaders Kings 3. Od 13 września mają one kosztować o wiele więcej (wzrost z około 25 złotych do 60 złotych).

Kontrowersje związane z Friends & Foes

Jak było powiedziane na wstępie, do tej pory Paradox Interactive w polityce DLC skupiał się na mniejszych dodatkach (regionalnych) oraz dużych globalnych rozszerzeniach, od czasu do czasu wydając darmowy update. Friends & Foes natomiast zostało skategoryzowane przez twórców jako event pack. Jest to zupełnie nowy rodzaj zawartości.

W kontekście powyższego wielu graczy zastanawia się, na ile wyceniony zostanie ten „twór”. Sytuacji nie pomaga fakt, że sama firma póki co nie upubliczniła ceny produktu.

Niektórzy fani spekulują, że Paradox Interactive specjalnie podniosło cenę flavor pack, aby zrobić „miejsce” w niższej półce cenowej dla event pack. Według nich miałby on kosztować od 5 do 8 dolarów (od około 25 do 37 złotych).

Zdarzają się jednak głosy, które niosą nieco bardziej optymistyczne przesłanie. Mówią one o tym, że to DLC będzie darmowe. Wielu fanów jest jednak sceptycznie nastawionych do takiego podejścia, zauważając, że różne fabularne wydarzenia do tej pory były częścią innych rozszerzeń lub darmowych aktualizacji, a nigdy nie wystąpiły w osobnej formie. Co może świadczyć o chęci ich spieniężenia.

O Friends & Foes

Paradox Interactive wczoraj opublikowało trailer Friends & Foes. To event pack zawierający ponad 100 różnych wydarzeń. Mają one sprawić, że świat CK3 ożyje, a relacje między postaciami staną się jeszcze głębsze. Fani dostaną możliwość zdobywania przyjaciół i rozprawiania się z wrogami na nowe sposoby.

W trailerze premiera tego DLC nie została podana, jednak karta w serwisie Steam zdradza, iż zostanie on udostępniony 8 września 2022 r.

Bastion Update

Twórcy CK3 dzielą się już z fanami szczegółami na temat kolejnej darmowej aktualizacji. Nosi ona nazwę Bastion. Doda ona wiele ciekawych rzeczy, w tym system wspomnień. Od tej pory postacie będą przeżywać wydarzenia, które na długo zapamiętają. Ponadto mają nastąpić zmiany dotyczące cech charakteru. Dodatkowo ulepszeniu ulegnie AI komputerowych władców.

Warto podkreślić, że zgodnie z informacją twórców Bastion ma się ukazać równocześnie z czymś jeszcze – nie sprecyzowano jednak z czym. Biorąc pod uwagę jak wielką rolę deweloperzy przyłożyli do immersji oraz do rozwoju postaci, nie zdziwiłoby mnie, gdyby update wyszedł przy okazji premiery Friends & Foes. Jednak jest to jedynie zgadywanie. Póki co, musimy uzbroić się w cierpliwość.

  1. Paradox Interactive – oficjalna strona

Damian Gacek

Damian Gacek

Absolwent Filologii Angielskiej oraz English in Public Communication. Swoją karierę zawodową rozpoczynał jako lektor języka angielskiego. Z GRYOnline.pl współpracuje od 2019 r. Przez ten czas pisał dla różnych działów. Obecnie zajmuje się głównie poradnikami i okazjonalnie wspiera newsroom. Autor przeglądu Małe ale Wielkie. Elektroniczną rozrywką interesuje się od dziecka. Gdy był młodszy zdarzyło mu się nawet popełnić artykuł naukowy dotyczący tłumaczenia gier wideo. Uwielbia RPG-i oraz strategie. Często nurza się również w odmętach produkcji indie. W wolnych chwilach pracuje nad książką oraz uczy się edycji filmów.

więcej