Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 25 września 2020, 14:20

autor: Karol Laska

Nowy internetowy challenge nie spodoba się fanom Harry'ego Pottera

Nowy trend na TikToku może trochę niepokoić. Ludzie znowu zaczęli palić książki J.K. Rowling, a swoimi dokonaniami dzielą się w internecie. Najbardziej szkoda bogu ducha winnego Harry’ego Pottera.

Nowy internetowy challenge nie spodoba się fanom Harryego Pottera - ilustracja #1
Kiedyś palono czarownice, dziś ofiarą jest Harry Potter.

Byli fani twórczości J.K Rowling ubolewają nad aktualnymi poczynaniami pisarki. Już od kilku miesięcy jest ona pod ostrzałem internautów ze względu na swoje kontrowersyjne wpisy, które większość ludzi odczytała jako gesty transfobiczne. Byli współpracownicy autorki, w tym aktorzy z serii filmowej Harry Potter, także zajmują poważne stanowiska w tej sprawie. Daniel Radcliffe mocno przeciwstawia się Rowling, gdy Robbie Coltrane broni ją przed hejtem.

Cyfrowi aktywiści poszli o krok dalej, postanawiając powrócić do dawnego trendu palenia książek pisarki. Kiedyś robiły to skrajne środowiska chrześcijańskie, które oskarżały książki z Harrym o satanistyczne treści. Dziś czynności tej podejmują się ludzie niegdyś szanujący twórczość artystki, ale potępiający jej światopogląd. Ponadto nagrywają oni swoje działania i dzielą się nimi na mediach społecznościowych, głównie TikToku. Zobaczcie sami jedno z nagrań użytkownika elmcdo.

#fyp #harrypotter #books #lgbt #lesbian #gay #bi #trans #translivesmatter

𝙹🧇𝚁𝙸𝙴 (@elmcdo) has created a short video on TikTok with music A Moment Apart - ODESZA. | #fyp #harrypotter #books #lgbt #lesbian #gay #bi #trans #translivesmatter | CC: You have to stop using "death of the author" as an excuse to have your cake and eat it, too."

Oto powyższy komunikat przetłumaczony na język polski:

Musisz przestać używać argumentu pokroju „śmierci autora” [autorstwa Rolanda Barthesa – dop. red.], aby jednocześnie zjeść ciastko i mieć ciastko. Perspektywa czytelnika to bardzo ważna część interpretacji i znaczenia, ale niemożliwym jest całkowite rozgraniczenie dzieła od autora. Pozytywny wpływ, jaki miała J.K Rowling na miliony czytelników nie sprawia, że wszystkie jej negatywne słowa wobec środowisk transpłciowych znikną. [...] Twoja miłość do Harry’ego Pottera nie jest ważniejsza od żyć transseksualnych kobiet.

Nowy internetowy trend poruszył wiele środowisk, nawet tych celebryckich. Swoją opinią podzielił się duet irlandzkich gwiazd popowych, John i Edward Grimesowie. Napisali oni, że nowa książka J.K. Rowling będzie wręcz idealna do wzniecenia ognia tej zimy.

Znajdzie się też oczywiście mnóstwo ludzi, którzy otwarcie sprzeciwiają się tego typu protestom, porównując je do poczynań nazistów z lat 30. XX wieku. Kolejna wojna internetowa na tle społecznym trwa, a w jej centrum znów znajduje się J.K. Rowling. I nic na to nie poradzimy,