Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość filmy i seriale 12 czerwca 2020, 15:14

autor: Karol Laska

Kontrowersyjne wpisy autorki Harry'ego Pottera spotykają się z coraz głośniejszą odpowiedzią

J.K. Rowling oburzyła sporą część internetu swoją serią wpisów o podłożu transfobicznym. W polemikę z pisarką wdaje się coraz więcej ludzi Hollywoodu, a aktorzy, z którymi wcześniej współpracowała, ucinają z nią kontakt.

Kontrowersyjne wpisy autorki Harryego Pottera spotykają się z coraz głośniejszą odpowiedzią - ilustracja #1
Rowling swoimi wpisami zaczęła palić mosty.
W SKRÓCIE:
  • J.K. Rowling podzieliła się na Twitterze opiniami o charakterze transfobicznym;
  • autorka spotkała się z falą nienawiści i personalnymi atakami ze strony fanów;
  • artystce przeciwstawiają się nawet jej byli współpracownicy z planu Harry’ego Pottera.

J.K. Rowling, autorka jednej z najpopularniejszych serii książkowych znanych pod tytułem Harry Potter, znana jest ze skłonności do wywoływania internetowych burz. W ostatnim czasie zaczęła głośniej wypowiadać się o osobach transgenderowych, twierdząc, że płeć biologiczna to fakt, któremu nie sposób zaprzeczyć. Na tym się nie skończyło, a internauci zagrzmieli, gdy zobaczyli następujący post na Twitterze:

Pisarka krytykuje w nim artykuł używający określenia „miesiączkujący ludzie” zamiast „kobiety”. Wielu fanów twórczości Rowling wyraziło swoje rozczarowanie, a nawet obuerzenie jej poglądami:

Głos zabrali również współpracujący z nią wcześniej aktorzy tacy jak Daniel Radcliffe, Emma Watson czy Evanna Lynch. Najostrzej zareagował odtwórca roli Harry’ego Pottera:

Transpłciowe kobiety to kobiety. Jakiekolwiek stanowisko stojące w opozycji do tej tezy uraża poczucie tożsamości i godność osób transpłciowych, jednocześnie zaprzeczając opiniom profesjonalnych organizacji zdrowotnych, które są zoerientowane w temacie o wiele lepiej niż Jo czy ja.

Z podobnego założenia wychodzi Emma Watson:

Trangenderowe osoby są tym za kogo się uważają i zasługują na prowadzenie normalnego życia bez wiecznego kwestionowania ich tożsamości płciowej.

Kontrowersyjne wpisy autorki Harryego Pottera spotykają się z coraz głośniejszą odpowiedzią - ilustracja #2
Pisarki broni częściowo Evanna Lynch znana fanom Pottera z roli Luny.

Pomocną dłoń do Rowling próbowała wyciągnąć Evanna Lynch:

To uczucie, kiedy wiesz, że nie jesteś akceptowany taki, jakim jesteś to jedno z najgorszych życiowych doświadczeń i nie będę pomagała w marginalizacji osób trans. Winszuję ich ogromnej odwadze w pokazywaniu samych siebie i myślę, że wszyscy powinniśmy wysłuchać ich historii. Szczególnie teraz, w czasie LGBT+ Pride Month [czerwiec jest miesiące celebrowania społeczności LGBT+ - przyp.red.]. Osobiście uważam, że Twitter nie jest odpowiednim miejscem do prowadzenia tak skomplikowanej dyskusji i że powinniśmy raczej czytać odpowiednie artykuły i słuchać podcastów. […] Jako przyjaciółka i fanka Jo, nie jestem w stanie zapomnieć o tym, jaka to wspaniała i kochająca osoba. Bardzo przykrą dla mnie rzeczą jest obserwowanie reakcji ludzi na jej tweety i zwykłe umniejszanie jej niezwykłej filantropinej pracy i determinacji do pomocy ludzkości.

Parę słów dołączyła także gwiazda serii Fantastycznych zwierząt i jak je znaleźć, czyli Eddie Redmayne:

Szacunek dla transpłciowych osób pozostaje naszym kulturowym imperatywem i przez ostatnie lata ciągle dokształcam się w tej materii.

J.K. Rowling wielokrotnie starała się ustosunkować do krytyki, jasno zaznaczając, że jej wypowiedzi – w zamierzeniu - nie mają charakteru transfobicznego. Nie wydaje się jednak, by to zmieniło sposób, w jaki internauci odbierają jej wypowiedzi, ani zakończyło tę burzliwą dyskusję.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.