Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 16 września 2020, 12:05

autor: Karol Laska

Gwiazda Harry'ego Pottera broni Rowling mimo kolejnych kontrowersji

J.K. Rowling nadal musi się liczyć z konsekwencjami swoich słów o podłożu transfobicznym. Ponadto pisarka nie zaprzestaje prowokować swoimi kolejnymi działaniami. Ostatnio wstawił się za nią Robbie Coltrane, odtwórca roli Hagrida.

Gwiazda Harryego Pottera broni Rowling mimo kolejnych kontrowersji - ilustracja #1
Robbie Coltrane (po lewej) nie przepada za mową nienawiści.

W czerwcu 2020 roku J.K. Rowling opublikowała w przestrzeni internetowej parę kontrowersyjnych postów, za co została oskarżona przez wielu jej fanów, ale i byłych współpracowników o transfobię. Autorka Harry’ego Pottera przez cały czas trzymała się tezy, że płeć biologiczna to zjawisko niezaprzeczalne, choć oczywiście robiła to w charakterystyczny dla siebie sposób – przy użyciu mocnych, prowokacyjnych słów. Więcej o całej sytuacji napisaliśmy tutaj.

Mogło się wydawać, że w ciągu tych kilku miesięcy wizerunek pisarki choć trochę się polepszył, ale cytując słowa znanego polskiego influencera: „nic bardziej mylnego”. W 2019 roku otrzymała ona nagrodę Ripple of Hope, wręczaną za szczególne osiągnięcia w walce o równość i prawa człowieka, jednakże organizacja odpowiedzialna za przyznanie wyróżnienia oficjalnie potępiła transfobiczne wpisy artystki. Rowling zdecydowała się więc w geście protestu zwrócić statuetkę (via TheGuardian).

Gwiazda Harryego Pottera broni Rowling mimo kolejnych kontrowersji - ilustracja #2
J.K. Rowling (po prawej) z nagrodą Ripple of Hope.

Robbie Coltrane, znany fanom serii Harry Potter z roli Hagrida, widząc jak wielu ludzi atakuje autorkę, postanowił stanąć jej w obronie. Oto słowa aktora (via RadioTimes):

Nie uważam, że jej [Rowling – dop. red.] słowa były ofensywne. Nie wiem dlaczego, ale istnieje cała twitterowa generacja tylko czekająca na to, aby zostać obrażonym. Ktoś taki raczej nie wygrałby wojny, prawda? Może gadam jak zrzędliwy stary dziadek, ale posłuchajcie tego: „Ogarnij się. Zmądrzej, wstań i idź przed siebie”.

W międzyczasie Rowling kontynuuje swoją karierę literacką, a przy okazji prowokuje kolejne osoby, nawiązując tematyką swojej nowej książki do zjawiska transpłciowości. Fabuła dzieła skupi się na seryjnym mordercy, który przy zabijaniu swoich ofiar przywdziewa damskie ubrania. Będzie to piąta część cyklu powieści detektywistycznych Cormoran Strike pod tytułem Troubled Blood (via PinkNews).