Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 28 października 2016, 13:40

Nintendo zarobiło na Pokemon GO 115 mln dolarów

Firma Nintendo ujawniła, że zarobiła 115 mln dolarów na Pokemon GO. Kwota ta jest tym bardziej imponująca, że japońska korporacja posiada jedynie 33% udziałów w marce.

Pokemon GO to największy przebój mobilny tego roku, ale do tej pory nie wiedzieliśmy ile zarobiła na nim firma Nintendo. Japońska korporacja dopiero teraz podzieliła się tymi danymi i okazuje się, że kwota ta wyniosła 115 milionów dolarów.

Informacje te znalazły się w raporcie finansowym firmy, obejmującym okres od 1 kwietnia do 30 września tego roku. Sytuację z Pokemon GO komplikuje fakt, że firma Nintendo posiada jedynie 33% udziałów tej marki. Wspomniane 115 milionów dolarów stanowi 19% wszystkich przychodów z gry. Różnica wynika z kosztów, w tym zwłaszcza faktu, że firma Apple inkasuje 30% z każdej mikropłatności.

Warto tutaj przypomnieć, że zaraz po premierze Pokemon GO, gdy szalona popularność gry stała się powszechnie znanym faktem, akcje Nintendo zanotowały gigantyczny skok wartości. Dopiero po kilku dniach rozentuzjazmowani inwestorzy ochłonęli na tyle, aby zagłębić się w tę materię i wtedy ku swojemu zdziwieniu odkryli, że Nintendo posiada jedynie 33% marki Pokemon. Jak jedna widać, udział ten okazał się całkiem dochodowy.

W raporcie możemy również znaleźć ciekawe informacje na temat konsoli przenośnej 3DS. Dowiedzieliśmy się, że jej sprzedaż w okresie od 1 kwietnia do 30 września wzrosła o 19% w porównaniu z analogicznymi sześcioma miesiącami w roku ubiegłym. Wynika to z popularności Pokemon GO. Sukces produkcji sprawił bowiem, że sporo graczy mobilnych postanowiło wypróbować klasyczne odsłony serii, a do tego potrzebny jest 3DS.

Wszystko to dobrze rokuje na przyszłość firmie. Zamierza ona cały czas rozwijać swoją obecność na rynku mobilnym, czego kolejnym efektem będzie platformówka Super Mario Run. W dalszej kolejności są również mobilne odsłony takich marek jak Animal Crossing oraz Fire Emblem.