Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 stycznia 2023, 14:35

Nintendo nie traci wiary, Switch ma być hitem także w 2023 roku

Switch ma już swoje lata, ale według plotek Nintendo wierzy, że konsola nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Źródło fot. Nintendo.
i

Switch ma już prawie sześć lat, ale najwyraźniej nie zostanie jeszcze porzucony. Według doniesień agencji Bloomberg Nintendo chce zwiększyć produkcję konsoli po wcześniejszym obniżeniu prognoz.

Kiedy w listopadzie firma opublikowała raport za półrocze fiskalne zakończone we wrześniu 2022 roku, Switch zdawał się być w nieco gorszej kondycji (choć wyniki nadal miał znakomite). Firma przewidywała, że w kolejnym roku fiskalnym (rozpoczynającym się 1 kwietnia) sprzeda 19 milionów egzemplarzy konsoli, o 2 miliony mniej, niż podano we wcześniejszych prognozach.

Nintendo nie traci wiary, Switch ma być hitem także w 2023 roku - ilustracja #1
Nowa Zelda może pomóc Switchowi w prześcignięciu PlayStation 2. Źródło: Nintendo.

Źródła Bloomberga podają, że głównym powodem obniżonych szacunków sprzedaży były ciągłe niedobory komponentów potrzebnych do produkcji konsol (przede wszystkim półprzewodników). Jednakże Nintendo ma uznawać ten problem za rozwiązany, w związku z czym w nowym roku fiskalnym Switch ma osiągnąć pierwotny cel sprzedaży na poziomie 21 mln konsol.

Zapewne wpływ na tę decyzję miała też nadchodząca premiera The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Poprzednia część popularnej serii pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się tytułu na Switcha i możemy się spodziewać, że bezpośrednia kontynuacja Breath of the Wild przyciągnie tłumy nowych nabywców.

Mimo to zwiększenie dostaw konsoli tak wiele lat po debiucie urządzenia byłoby sporym zaskoczeniem. Wiele osób spodziewałoby się raczej wyhamowania produkcji Switcha i rychłej zapowiedzi jego następcy. Zwłaszcza że konkurenci od dwóch lat oferują sprzęt nowej generacji, a pod względem technicznym konsola Nintendo nie mogła rywalizować nawet z PlayStation 4 i Xboxem One, o PS5 i XSX/S nawet nie wspominając.

Jednocześnie to kolejny dowód na to, że Switch jest ogromnym sukcesem Nintendo. Po porażce Wii U „pstryczek” pozwolił spółce nawiązać walkę z Sony i Microsoftem, a urządzenie stało się jedną z najpopularniejszych konsol w historii. Współgrałoby to też z informacjami, jakoby porzucono plany wydania mocniejszej wersji Switcha.

Nawet jeśli w tym roku fiskalnym rozejdzie się „tylko” 19 mln egzemplarzy, to i tak Switch zajmie drugą pozycję na liście najlepiej sprzedających się konsol stacjonarnych w historii (PS2 pozostaje niekwestionowanym liderem z wynikiem 154-161 mln sztuk).

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej