Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 grudnia 2022, 12:55

autor: Sonia Selerska

Joy-Cony driftują, bo Switch został źle zaprojektowany; badacze obwiniają Nintendo

Brytyjska grupa konsumencka żąda rekompensaty i darmowych napraw dla użytkowników konsoli. Twórcy uspokajają.

Źródło fot. Unsplash
i

Od premiery Nintendo Switch w 2017 roku wielu graczy skarży się na drążki analogowe kontrolerów poruszające kursorem na ekranie bez udziału użytkownika. Problem ten stał się tak popularny, że otrzymał własną nazwę. Tak zwane driftujące Joy-Cony stały się na tyle znaczącą wadą konsoli, że brytyjska grupa konsumencka Which? postanowiła przeprowadzić badanie w celu znalezienia jej źródła.

Tajemnica uciążliwego problemu i apel w stronę twórców

Odnalezione przez grupę dowody wskazują na wadę konstrukcyjną konsoli. Sprawcą popularnej usterki jest plastikowa płytka znajdująca się wewnątrz kontrolerów, która już po kilku miesiącach użytkowania nosi widoczne znaki zużycia w punktach styku ślizgów analogów.

Wewnątrz Joy-Conów znajdował się także kurz, który oczywiście dodatkowo pogarsza ich działanie, choć oficjalnie miały być przed nim zabezpieczone.

Joy-Cony driftują, bo Switch został źle zaprojektowany; badacze obwiniają Nintendo - ilustracja #1
Źródło:Unsplash

Brytyjska organizacja postanowiła publicznie skrytykować Nintendo i wezwała firmę do zrekompensowania konsumentom wadliwych produktów. Grupa żąda, by każda osoba, która zakupiła zastępcze Joy-Cony z powodu driftu oryginalnych, otrzymała za nie zwrot pieniędzy oraz by wszystkie niesprawne kontrolery zostały za darmo wymienione przez twórców konsoli.

Oficjalna odpowiedź Nintendo

Badanie dotyczące driftujących Joy-Conów nie zostało przez Nintendo zignorowane. Firma zdążyła odpowiedzieć na zarzuty w udostępnionym oświadczeniu:

Odsetek kontrolerów Joy-Con, w przypadku których zgłaszano problemy z drążkiem analogowym w przeszłości, jest niewielki, a my stale ulepszamy go od czasu jego wprowadzenia na rynek w 2017 roku.

Oczekujemy od naszego sprzętu, że będzie działał zgodnie z jego przeznaczeniem, a jeśli coś nie spełnia tego celu, zawsze zachęcamy konsumentów do kontaktu z obsługą klienta Nintendo, która z przyjemnością, otwarcie i wyrozumiale rozwiąże wszelkie problemy konsumenckie związane z drążkami analogowymi kontrolerów Joy-Con, również w przypadkach, w których gwarancja może już nie obowiązywać.

Z przeprowadzonego wcześniej w tym roku badania wynika, że odsetek graczy skarżących się na Joy-Cony jest większy niż Nintendo przyznaje. Według niego aż 2 na 5 kontrolerów z oryginalnej wersji konsoli miało prędzej czy później zacząć driftować. Japońscy twórcy twierdzą jednak, że kolejne wersje Switcha zostały na tym polu usprawnione.