Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 grudnia 2022, 13:52

autor: Paweł "Froozyy" Woźniak

Fortnite dla nowych graczy - porady dla początkujących

Jeśli ostatnimi czasy chodzi Wam po głowie spróbowanie swoich sił w Fortnite, ale boicie się, że nie ogarniecie mechanik rządzących grą, to spieszymy Wam na pomoc! Przygotowaliśmy garść najważniejszych informacji oraz porad, dzięki którym Wasza znajomość z produkcją Epic Games będzie miała przyjemny początek.

Źródło fot. Epic Games
i

Wbrew pozorom Fortnite to dość skomplikowana produkcja. Nie wystarczy dobrze strzelać, aby za każdym razem odnosić zwycięstwo. Równie ważna jest znajomość mapy, broni oraz dostępnych przedmiotów użytkowych. Dla tych z Was, którzy po raz pierwszy chwytają się za produkcję Epic Games, przygotowaliśmy zestaw porad oraz informacji, dzięki którym znacznie łatwiej przyjdzie Wam zrozumienie, o co w tym wszystkim chodzi. Rozdział 4. to idealna okazja na rozpoczęcie swojej przygody z najpopularniejszym battle royale na rynku, dlatego bierzcie się za lekturę i wskakujcie do gry!

Fortnite dla nowych graczy - porady dla początkujących - ilustracja #1
 

Zacznij od trybu bez budowania

Znaczna większość graczy, którzy do tej pory odbili się od Fortnite’a, wskazuje, że to właśnie charakterystyczny element budowania przeszkadza im w grze najbardziej. Trudno się temu dziwić. Oglądając najlepszych graczy w Fortnite, można odnieść wrażenie, że ich umiejętności stawiania oraz edycji rozmaitych konstrukcji nie są w żadnym stopniu możliwe do nabycia dla niedzielnego gracza. Dlatego też twórcy Fortnite’a wyszli naprzeciw nowicjuszom i w marcu tego roku na stałe dodali do swojej produkcji tryb Zero Build, w którym to całkowicie usunięto możliwość budowania. To idealne miejsce dla tych, którzy zwycięstwa i porażki chcą opierać przede wszystkim na swoich umiejętnościach celowania. W tym trybie gracze mają więcej punktów osłony (część z nich odnawia się samoistnie po pewnym czasie od otrzymania obrażeń), dzięki czemu mimo braku możliwości szybkiego zbudowania sobie schronienia potyczki stają się dłuższe. Każdy, kto do tej pory miał opory przed spróbowaniem Fortnite’a ze względu na mechanikę budowania, bez wątpienia powinien dać szansę trybowi Zero Build.

Ląduj w znanych Ci miejscówkach

Istotnym elementem rozgrywki w Fortnite jest znajomość mapy oraz sprawne poruszanie się po niej. Nowi gracze powinni skupić się przede wszystkim na wybraniu sobie jednej startowej lokacji i dogłębnym poznaniu jej. Pozwoli to na efektywne zbieranie przedmiotów i podejmowanie wczesnych walk, których wygranie znacznie przyczyni się do sprawnego przejścia w dalszy etap rozgrywki. Z doświadczenia podpowiem Wam, że na początku przygody z Fortnite’em najlepiej zrobicie, lądując w którejś z mniej obleganych lokacji (z jednym lub dwojgiem innych graczy). Poprzez systematyczny start każdej gry w tym miejscu poznacie podstawowe elementy rządzące się początkowymi starciami.

Fortnite dla nowych graczy - porady dla początkujących - ilustracja #2
Wybór startowej lokacji to bardzo istotna rzecz.

Wybierz swoją ulubioną broń

Nawet jeśli do tej pory nie graliście w Fortnite’a, to i tak na pewno domyślacie się, że za wygranie potyczek odpowiada przede wszystkim świetne opanowanie dostępnego arsenału. Podobnie jak w innych grach kompetetywnych, tak i tutaj istnieje tzw. „meta”, czyli po prostu bronie, które są lepsze od pozostałych. Jednak jako początkujący gracze nie powinniście sobie zawracać w ogóle tym głowy. Moja rada jest taka, abyście w trakcie pierwszych rozgrywek próbowali różnych broni i wybrali sobie taki zestaw, którym po prostu strzela się Wam najlepiej. Im większą przyjemność będziecie czerpać z samego strzelania, tym lepiej dla Was! Pamiętajcie jednak, aby w swoim ekwipunku zawsze mieć coś na bliski oraz daleki dystans. Zwróćcie również uwagę na „kolory” oręża. W grze istnieje system rzadkości arsenału, którego rozpiskę znajdziecie poniżej, dlatego warto sięgać po bronie wyższej rzadkości, które mają lepsze statystyki.

  1. pospolity (szary),
  2. niepospolity (zielony),
  3. rzadki (niebieski),
  4. epicki (fioletowy),
  5. legendarny (pomarańczowy).
Fortnite dla nowych graczy - porady dla początkujących - ilustracja #3
To całkiem przyzwoity ekwipunek na początek gry.

Używaj materiałów leczniczych

W trakcie rozgrywki natkniecie się na różne przedmioty leczące, które bez wątpienia przydadzą Wam się podczas potyczek. Każdy gracz nastawiający się na zwycięstwo musi mieć w swoim ekwipunku podręczny zestaw do leczenia – utrzymanie wysokiego poziomu punktów życia oraz osłony to klucz do wygrania pojedynków z innymi graczami. Najważniejszymi przedmiotami z tej kategorii są mikstury, dzięki którym uzupełnicie swoje osłony (każdy gracz rozpoczyna rozgrywkę bez nich). Pojawiają się one w wersji małej (regenerującej 25 punktów osłony, do maksymalnie 50) oraz dużej (50 punktów). Bandaże oraz apteczki wykorzystacie natomiast do przywrócenia sobie punktów życia. Używanie tych przedmiotów nie jest natychmiastowe i podczas wykonywania tej czynności nasza postać ma ograniczone możliwości poruszania się, a także nie może strzelać, więc zanim zdecydujecie się na leczenie, znajdźcie sobie bezpieczne miejsce (zwłaszcza w trybie bez budowania).

Fortnite dla nowych graczy - porady dla początkujących - ilustracja #4
Grę zaczynamy bez osłon, ale można je uzupełnić dzięki miksturom.

W zależności od aktualnego sezonu w grze znajdziecie również różnej maści dodatkowe przedmioty lecznicze, których działanie różni się od tych standardowych, wymienionych wyżej. Najlepszym rozwiązaniem będzie eksperymentowanie z nimi w celu dokładnego zapoznania się z ich działaniem.

Przedmioty specjalne

Oprócz broni oraz rzeczy leczniczych podczas gry możecie korzystać również z przedmiotów użytkowych i broni specjalnych. Są to takie „itemy” jak różnego rodzaju granaty czy wyrzutnie, dzięki którym wyniesiecie swoje umiejętności na jeszcze wyższy poziom. Odpowiednie używanie ich może na początku nie być dla Was zbyt intuicyjne, ale nie bójcie się z nich korzystać! Przykładowo dodany w Rozdziale 4. Młot Uderzeniowy to niezwykle potężna broń biała, dzięki której nie tylko zadacie obrażenia przeciwnikowi, ale również odrzucicie siebie oraz sojuszników, co pozwoli m.in. na szybsze przemieszczanie się po mapie lub ucieczkę od niebezpieczeństwa. Kluczem do sukcesu w użytkowaniu tego rodzaju przedmiotów jest przede wszystkim częste korzystanie z nich i zrozumienie, w jakich sytuacjach są najbardziej przydatne.

Nie zapominaj o Rozszerzeniach Rzeczywistości

Rozdział 4. w Fortnite wniósł do gry sporą zmianę w postaci tzw. Rozszerzeń Rzeczywistości. Są to ulepszenia, które wybiera się w trakcie zabawy. Mogą być one niezwykle istotne w kontekście ułatwienia sobie zmagań. Gracze mają możliwość wyboru Rozszerzeń, które odpowiadają ich stylowi gry, co przekłada się na lepsze wrażenia płynące z rozgrywki. O dziwo, spora grupa nowych graczy zapomina o wyborze Rozszerzeń podczas gry, więc zwracajcie uwagę na powiadomienia pojawiające się na ekranie – w trakcie jednego meczu dostaniecie szansę wyboru aż czterech ulepszeń. Więcej o Rozszerzeniach Rzeczywistości przeczytacie w naszym artykule o nowościach Rozdziału 4. w Fortnite.

Fortnite dla nowych graczy - porady dla początkujących - ilustracja #5
Które Rozszerzenie Rzeczywistości dzisiaj wybrać?

Korzystanie z pojazdów

W Fortnite gracze mogą również korzystać z pojazdów w celu szybszego przemieszczania się po mapie. Jest to niezwykle przydatne w momencie, gdy chcemy przenieść się do bezpiecznej strefy lub po prostu uciec od zagrożenia. Podróżowanie w ten sposób niesie ze sobą jednak też minus w postaci hałasu, który generujemy, co może przyciągnąć uwagę innych graczy w okolicy. Pojazdy nie są niezniszczalne, dlatego należy uważać, bo ich destrukcja może skończyć się wybuchową śmiercią. To, czy powinniście przemieszczać się wolniej „na nogach” i po cichu, czy też korzystać z dostępnych środków transportu, zależy tylko i wyłącznie od Waszych preferencji. Nie ma tutaj jednego słusznego wyboru.

Rozeznanie podczas chaosu

W Fortnite bywają takie momenty, gdy trudno zorientować się, co w ogóle dzieje się wokół nas. Nagle znajdziemy się w samym centrum walk między innymi graczami i możemy nie zauważyć, z której strony obrywamy. Z pomocą przychodzą tutaj informacje wyświetlające się na ekranie – obok naszej postaci pojawia się obrys wskazujący kierunek, z którego został oddany strzał w naszą stronę, a na kompasie u samej góry zobaczymy czerwone symbole oznaczające miejsca, w których odbywają się walki w pobliżu. Niezwykle przydatna jest również opcja trybu dla niesłyszących (z której korzysta praktycznie każdy gracz o wysokich umiejętnościach), sprawiającego, że znaczniki przy naszej postaci będą wskazywać również m.in. to, z której strony pochodzą dźwięki słyszanych przez nas kroków lub zamkniętych skrzyń. Początkowo włączenie tej opcji może nieco przytłoczyć wyświetlającymi się informacjami, ale uwierzcie mi, że po przyzwyczajeniu się naprawdę zrobicie z nich ogromny użytek.

Fortnite dla nowych graczy - porady dla początkujących - ilustracja #6
Teraz wiem, gdzie znajdują się przeciwnicy, nawet gdy ich jeszcze nie widzę.

Jesteśmy pewni, że garść informacji z tego artykułu zdecydowanie wystarczy Wam na początek przygody z produkcją Epic Games. Pamiętajcie, że najlepszym sposobem na zapoznanie się z mechanikami rządzącymi rozgrywką będzie po prostu granie!

ZASTRZEŻENIE

Materiał powstał we współpracy z firmą Epic Games.