Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 lutego 2022, 12:55

autor: Miriam Moszczyńska

„Niech zwolennicy NFT zastanowią się nad swoim życiem” - itch.io o fenomenie

Itch.io podzieliło się opinią na temat tokenów NFT. Platforma krytykuje tę technologię i uważa, że wspierający ją twórcy powinni przewartościować swoje życie.

Na fali popularności NFT w kierunku firm z branży gier wideo wysuwanych jest coraz więcej pytań o to, czy skorzystają one z tej technologii. Dotyczy to także platformy itch.io, która umożliwia małym niezależnym twórcom publikowanie gier. Jej twórcy, nie przebierając w słowach, skrytykowali fenomen tokenów.

NFT to scam

Osoba odpowiedzialna za Twittera platformy nie tylko nazwała ideę tokenów oszustwem, ale też nie omieszkała wspomnieć o ich wpływie na środowisko.

  1. Tokeny NFT kupowane są za kryptowaluty, które najpierw trzeba wykopać, co z kolei zużywa wielkie pokłady energii, przyczyniając się do niszczenia planety.
  2. Poza tym nie obyło się bez ataku at personam, sugerującego, że zwolennicy NFT powinni zastanowić się nad swoimi wyborami życiowymi.
  3. W wątku pojawił się również tweet krytykujący firmy, które uważają, że akceptując tokeny NFT, pomagają artystom (chociaż w tej kwestii przydaje się znajomość praw autorskich).

Zależy im tylko na własnym zysku i możliwości wzbogacenia się ponad wszystko inne – czytamy na Twitterze itch.io.

„Niech zwolennicy NFT zastanowią się nad swoim życiem” - itch.io o fenomenie - ilustracja #1
Patrząc na liczbę polubień, można stwierdzić, że wiadomość itch.io odzwierciedla myśli całkiem sporej grupy osób. Źródło: twitter.com/itchio

Hipokryzja itch.io?

Stanowisko stanowiskiem, ale platforma posiada w swojej bibliotece gry oznaczone tagiem „nft” (via PCGamer).

  1. Większość z nich nie wykorzystuje tokenów samych w sobie. Są to np. clickery, wirtualne muzea czy prześmiewcze produkcje.
  2. Chociaż są wśród nich również takie, jak #Monopoly.NFT czy Cro Penguins, które wykorzystują prawdziwe kryptowaluty.
  3. Aktualnie firma nie odniosła się do tego w żaden sposób na Twitterze.

Sprzeciw wobec tokenów NFT

Przeciwników wprowadzenia tokenów NFT do gier jest całkiem sporo. Niektórzy z nich postanowili jednak przejść na drugą stronę barykady (SEGA, pamiętamy).

  1. Poza itch.io przeciwnikiem wprowadzenia tokenów NFT do gier jest Josef Fares, twórca It Takes Two, który dosadnie skwitował swoje podejście do tej technologii.
  2. W obliczu projektu MetaWorms NFT, który finalnie trafił do kosza, również tacy deweloperzy, jak Aggro Crab Games, Ghost Town Games oraz Playtonic Games wyrazili swój sprzeciw wobec tokenów.
  3. Z kolei negatywne podejście graczy do technologii NFT odczuli na własnej skórze producenci ze studia GSC Game World, którzy pod wpływem ich krytyki zrezygnowali z planu wprowadzenia tokenów.
  4. Również EA nie zamierza skupiać się na NFT, o czym całkiem niedawno poinformował CEO firmy.
  5. W tej kwestii ważny jest także raport State of the Game Industry 2022, który wskazał, że większość deweloperów biorących udział w badaniu nie jest zainteresowanych wdrożeniem tokenów NFT do swoich produkcji.

Są i zwolennicy

Murem za tokenami stoi wciąż Ubisoft, którego CEO dalej brnie w zaparte, usprawiedliwiając obecność NFT w grach. Podobnie uważa Didier Genevois, dyrektor techniczny ds. blockchainu, który również zapewnia, że firma nie zrezygnuje z tej technologii, a gracze jej nie rozumieją.

Do tego duetu dodać można prezesa Square Enix, który wyraził spore zainteresowanie tokenami mimo negatywnej narracji i sprzeciwu graczy.

Sprawa obecności tokenów NFT w grach bez dwóch zdań jest skomplikowana i nie zapowiada się, aby twórcy szybko znaleźli jedno dobre rozwiązanie, które zadowoli wszystkich – zarówno przeciwników, jak i zwolenników tego tematu.