Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 1 października 2021, 12:10

autor: Patryk Kubiak

Umieraliśmy z niecierpliwości, ale wreszcie - dziś Nie czas umierać

Nie czas umierać wreszcie jest. Dziś premiera nowego Jamesa Bonda w polskich kinach. Idziecie?

518 dni, 12 432 godziny albo 745 920 minut – tyle czasu minęło od ostatniego dnia kwietnia 2020 roku, czyli miesiąca, w którym pierwotnie miał ukazać się nowy film z Jamesem Bondem, zarazem zaś ostatnia produkcja z Danielem Craigiem w roli agenta 007. Trochę czekaliśmy, ale wreszcie jest: Nie czas umierać trafia do polskich kin dzisiaj, czyli 1 października 2021 roku. O recenzjach produkcji pisaliśmy wcześniej.

Tytuł trwa dwie godziny i czterdzieści trzy minuty, a recenzenci są przeważnie zgodni co do tego, iż mógłby zamknąć się w krótszym czasie (np. półtorej godziny). Jednocześnie podkreślają, że jest to film pełen akcji i zwyczajnie dobry, a Craig godnie żegna się z ikoniczną dla siebie kreacją. Mimo sporego nieporządku na ekranie, popandemicznego Bonda ogląda się po prostu świetnie.

Produkcja w reżyserii Cary’ego Jojiego Fukunagi udowadnia, że James Bond – najdłuższy cykl filmowy w dziejach kinematografii – przetrwa wszystko. Jest jak karaluch, choć pija martini, ubiera się w szykowne garnitury i jeździ astonem martinem. Reboot, którym było Casino Royale, to nadal mój ulubiony „nowy” Bond, a wraz ze Skyfallem najskuteczniejszy tajniak w służbie Jej Królewskiej Mości powitał się i rozparł łokciami we współczesnej popkulturze, mimo że po drodze trafiły się – w poglądzie autora niniejszego tekstu – średnio udane Quantum of Solace i Spectre. Twórcy wraz z Nie czas umierać wchodzą w nową erę, w której 007 uczy się żyć w sfeminizowanym, zlaicyzowanym świecie, o czym mówił niedawno sam Fukunaga. James się nie zmienił, lecz świat wokół niego – owszem.

Wybieracie się zobaczyć, jak Craig radzi sobie jako stary Bond w nowym świecie? Jeśli tak, koniecznie posłuchajcie jego pożegnania.

  1. Czy następnego Bonda zagra kobieta? Daniel Craig podzielił się swoją opinią
  2. Jak dobry będzie nowy wróg Bonda? Reżyser Nie czas umierać o roli Ramiego Maleka