Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 stycznia 2022, 12:22

autor: Miriam "mokosh" Moszczyńska

Naucz się grać w szachy z pomocą moda do Minecrafta

Gracz Minecrafta stworzył modyfikację, która umożliwia naukę gry w szachy. GameBlocks znajduje się jeszcze w wersji beta, jednak już teraz robi wrażenie.

W SKRÓCIE:
  1. Użytkownik legoatoom stworzył modyfikację GameBlocks, która umożliwia naukę gry w szachy.
  2. Pionki oraz ruchy, jakie gracz wykonuje na szachownicy, zostały dokładnie opisane.
  3. Mod znajduje się w wersji beta, którą autor ciągle udoskonala.

Użytkownik legoatoom podzielił się na Reddicie swoją modyfikacją do Minecrafta, która umożliwia naukę gry w szachy oraz warcaby. Choć GameBlocks znajduje się w wersji beta, o czym ostrzega sam twórca, to projekt można śmiało pobierać. Znajdziecie go na stronach CurseForge lub Modrinth.

GameBlocks wprowadza do Minecrafta dwa nowe bloki: szachownicę oraz woreczek z pionkami. Do stworzenia pierwszego z nich gracz potrzebuje jedynie świerkowych i dębowych płyt naciskowych. Z kolei aby wyprodukować pionki, musimy połączyć ze sobą blok kalcytu oraz łupkowego bruku. Później wystarczy położyć szachownicę i prawym przyciskiem myszy użyć na niej woreczka, aby rozpocząć grę. Dokładne instrukcje znajdziecie w opisie modyfikacji; tam na bieżąco zgłaszane są również błędy.

Tym, co pozytywnie zaskakuje w kontekście tej modyfikacji, jest fakt, że każdy z pionków posiada swój opis, który wyświetla się po najechaniu na niego myszką. Nie zabrakło również podświetlenia pól, na które możemy postawić figurę, wykonując ruch. Na opisach jednak się nie kończy, ponieważ legoatoom postanowił także wyjaśnić posunięcia gracza.

Naucz się grać w szachy z pomocą moda do Minecrafta - ilustracja #1
Źródło: https://www.curseforge.com/minecraft/mc-mods/gameblocks

Wśród komentarzy pod wpisem pojawiło się również pytanie o możliwość rozgrywki wieloosobowej, która jak mówi legoatoom, „powinna działać”. Choć już samodzielna gra, czy też zapoznanie się z opisami zarówno pionów, jak i ruchów może nieco rozjaśnić tę dyscyplinę. Pozytywnym aspektem jest również samo umożliwienie nauki w Minecrafcie, łączące kształcenie z zabawą w sześciennym sandboksie.

Aktualnie modyfikacja GameBlocks dostępna jest jedynie w trzech wersjach językowych – niderlandzkim, angielskim amerykańskim oraz brytyjskim. Twórca modyfikacji planuje wprowadzić kolejne tłumaczenia, jednak chcąc uniknąć błędów, będzie konsultował je z innymi użytkownikami. W związku z tym dodanie nowych języków może zająć trochę czasu.