Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 lutego 2019, 13:30

autor: Adrian Werner

Najlepsze mody do Mass Effect - upiększ grafikę i ulepsz grę

Pomimo jedenastu lat na karku pecetowa wersja pierwszej części cyklu Mass Effect pozostaje godną uwagi produkcją. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najważniejszych modów do tego klasyka, pozwalających upiększyć grafikę gry oraz naprawić jej najpoważniejsze problemy.

Spektakularna porażka Mass Effect: Andromeda sprawiła, że firma Electronic Arts odłożyła markę na półkę, gdzie przynajmniej przez najbliższe lata będzie jedynie gromadziła kurz. Wciąż nie brakuje jednak fanów tej serii, a zwłaszcza jej pierwszych trzech odsłon. Z braku nowych części warto powrócić do starych, szczególnie że dzisiaj można je solidnie ulepszyć za pomocą modów.

Zainspirowani jednym z forumowych postów naszego czytelnika o ksywce ste100, uznaliśmy, że dobrym pomysłem będzie opracowanie zestawienia najciekawszych modów do trylogii Mass Effect. Zaczynamy od pierwszej odsłony. Ma ona najbardziej skromny wybór projektów tego typu, ale i tak jest sporo godnych uwagi propozycji. Wiele z poniższych modyfikacji ulepsza grafikę w sposób, który zwiększa wymagania sprzętowe, ale gra ukazała się na PC jedenaście lat temu, więc nie powinno to być problemem dla większości współczesnych pecetów.

Ulepszanie grafiki

MEUITM

Najlepsze mody do Mass Effect - upiększ grafikę i ulepsz grę - ilustracja #1

Gdy zaczynamy bawić się w modyfikowanie starych gier na początku zazwyczaj szukamy projektów ulepszających oprawę graficzną. W przypadku Mass Effect najważniejszym z nich jest MEUITM.

To wielki mod gruntownie odświeżający oprawę wizualną w grze. Przede wszystkim obejmuje to tekstury, w przypadku których podmieniono te przypisane ścianom i podłogom oraz praktycznie wszystkim postaciom oraz przeciwnikom. Nowe wersje mają wyższy poziom detali i usuwają niedoróbki wizualne, takie jak np. źle łączące się tekstury.

Ponadto MEUITM oferuje ulepszone shadery, poprawiające m.in. jakość cieni oraz bardzo potrzebne zmiany silnika, dzięki którym doczytywanie tekstur nie odbywa się na naszych oczach. Do tego wszystkiego dodano pakiet ReShade dopasowany do specyfiki Mass Effect, który sprawia, że grafika zyskuje dodatkowe efekty i bardziej filmowy klimat.

Jeśli zawarty w MEUITM pakiet ReShade nie przypadnie Wam do gustu, to ciekawą alternatywą może być analogiczny projekt korzystający z paczki SweetFX. W jego przypadku dostępne są dwie wersje – jedna z ENB, a druga z ReShade, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

ALOT

Najlepsze mody do Mass Effect - upiększ grafikę i ulepsz grę - ilustracja #2

Obok MEUITM drugim najważniejszym modem graficznym do Mass Effect jest A Lot Of Textures, znany bardziej jako ALOT. On również dodaje masę nowych tekstur, jak również przywraca sporo pochowanych. Okazuje się bowiem, że BioWare przygotowało wiele alternatywnych wersji swoich tekstur, które cechowały się znacznie wyższą rozdzielczością, ale z jakiegoś powodu nie można ich aktywować w grze. Dzięki tej modyfikacji staje się to możliwe.

ALOT można zainstalować samodzielnie, ale projekt opracowano tak, aby idealnie współpracował z MEUITM. Oba projekty w sumie dają Wam 7 GB nowych tekstur, które w połączeniu z lepszymi efektami mocno odmieniają wygląd pierwszego Mass Effecta.

Ważne jest, abyście ALOT zainstalowali jako absolutnie ostatni mod do Mass Effect. Nie obejmuje to tylko przeróbek graficznych. Gdy za pomocą tego artykułu sporządzicie sobie listę modyfikacji, które chcecie wypróbować, zawsze zostawcie sobie A Lot Of Textures na sam koniec.

Pozostałe mody graficzne

MEUITM i ALOT to dwa najważniejsze mody graficzne, ale dostępnych jest także kilka mniejszych projektów. Alien Aliens ulepsza tekstury większości kosmitów. Asari Remastered robi to tylko dla Asari i posiada odrębną wersję wyłącznie dla Liary.

Mody umilające rozgrywkę

Faster Elevators, czyli szybsze windy

Irytującym elementem Mass Effect są powolne windy. Autorzy nie mieli jednak wyboru, gdyż te sekwencje w rzeczywistości służą temu, aby gra mogła w tle ładować dane. W momencie premiery takie rozwiązanie było konieczne, ale dzisiaj dyski i pecety są tak szybkie, że nie jest już to potrzebne. Dlatego warto zainstalować moda Faster Elevators, gdyż mocno przyśpiesza on działanie wind, tym samym wydanie uprzyjemniając rozgrywkę.

Ulepszenia sterowania

ME1Controller - Najlepsze mody do Mass Effect - upiększ grafikę i ulepsz grę - wiadomość - 2019-02-05
ME1Controller

Nie brakuje również modów ulepszających sterowanie. Jeśli celujecie za pomocą myszki, to godzien polecenia jest projekt Mass Effect Mouse Fix. Naprawia on najpoważniejsze problemy, w tym przede wszystkim pozwala na korzystanie z myszki w trybie „Raw input”, przez co ustawienia Windowsa (np. skalowanie, przyśpieszenie itp.) przestają działać, co umożliwia znacznie dokładniejsze celowanie.

Jeśli z kolei korzystacie z kontrolera, to pozycją obowiązkową jest ME1Controller. Pomimo faktu, że Mass Effect powstało z myślą Xbox 360, wersja na PC ma zaskakująco kiepskie wsparcie dla padów, z mocno ograniczoną funkcjononalnością w porównaniu z konsolą. Jest to tym dziwniejsze, że w kodzie gry znajdują się wszystkie te same elementy, co w wydaniu na X360, ale część nich z dziwnego powodu wyłączono, a inne nie działają prawidłowo. Ten mod naprawia to wszystko, sprawiając, że bawiąc się padem otrzymujemy dokładnie to samo, co na konsoli Xbox 360, wliczając w to w pełni funkcjonalne menu mocy.

Zmiany w rozgrywce

Fani nie zapomnieli również o poprawkach rozgrywki. Gameplay Overhaul wprowadza szereg miłych zmian, które czynią zabawę przyjemniejszą. Dzięki tej modyfikacji za rozjechanie przeciwników dostajemy tyle samo punktów doświadczenia, co za ich zastrzelenie. Do siedemdziesięciu zwiększono limit noszonych granatów i apteczek, a w ekwipunku zmieścimy teraz siedemset przedmiotów

Innym godnym uwagi modem jest ME1 Recalibrated. Koncentruje się on na usunięciu błędów i problemów pozostawionych przez oryginalnych deweloperów. Nie są to poważne bugi, ale Mass Effect ma masę małych denerwujących niedoróbek, jak np. postacie zmieniające się tajemniczo miejscami w scenkach przerywnikowych czy literówki w napisach.

Ten projekt naprawia wszystkie takie problemy. Posiada łatwy w użyciu instalator, ale warto dodać, że w przypadku tej modyfikacji należy ją zainstalować przed modami zmieniającymi tekstury, takimi jak MEUITM i ALOT.

  1. Oficjalna strona gry
  2. Mass Effect - recenzja gry na PC