Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 kwietnia 2020, 11:37

autor: Czaruś

Minecraft - powstała mapa pozwalająca na symulację pandemii

Na oficjalnej stronie gry Minecraft pojawił się komunikat o powstaniu nowej mapy – Blockdown. Ma ona uzmysłowić graczom, szczególnie tym młodszym, jakim zagrożeniem jest COVID-19 i w jaki sposób się rozprzestrzenia. Projekt stworzyła firma AKQA w ramach wsparcia inicjatywy #TommorowTogether.

W SKRÓCIE

  • Firma AKQA stworzyła mapę do Minecrafta, która pozwala nam zaobserwować rozwój pandemii.
  • Mapa jest dostępna za darmo dla wszystkich posiadaczy gry w wersji Java.

Przedstawiciele firmy Mojang AB poinformowali, że posiadacze wersji Java gry Minecraft teraz mają okazję przeprowadzić symulację pandemii koronawirusa. Mogą to uczynić dzięki darmowej mapie Blockdown, którą można pobrać tutaj. Stworzyła ją firma AKQA, w ramach wsparcia akcji informacyjnej #TomorrowTogether organizowanej przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju oraz inicjatywę Heart17. Scenariusz pozwala nam obserwować, jak epidemia zombie rozprzestrzenia się wśród mieszkańców, a nawet możemy ją powstrzymać (zabijanie zarażonych nie jest rozwiązaniem). Oczywiście, jak podkreślają twórcy, nie jest to w 100% wierne odwzorowanie problemu – jednak pozwoli graczom, szczególnie młodszym, na lepsze zrozumienie mechanizmów roznoszenia wirusa i walki z nim.

Minecraft - powstała mapa pozwalająca na symulację pandemii - ilustracja #1
Źródło: Mojang AB

Mapa składa się z 2 części. Większość czasu spędzimy w wieży i wokół niej. Jest to centrum dowodzenia. Znajdują się tam różnego rodzaju mechanizmy, które pozwalają graczowi na kontrolę otoczenia. Jest to też miejsce, w którym pojawiają się mieszkańcy (zdrowi i zarażeni).

Jeżeli znudzi nam się zabawa funkcjami wieży lub bierne obserwowanie tego, co dzieje się wokół nas, możemy wcielić się w rolę pielęgniarza/ki, gdyż pod ziemią znajduje się szpital. To właśnie tam przyjdzie nam zagonić zarażonych wieśniaków za pomocą poukrywanych zapadni i to tam będziemy mogli wyleczyć naszych pacjentów.

Aby w pełni doświadczyć scenariusza, zaleca się grać w trybie kreatywnym, podobno właśnie wtedy wszystko działa najlepiej. Zarówno twórcy, jak i przedstawiciele Mojang AB zachęcają do modowania mapy. Jak podkreślają – Blockdown nigdy nie wyjdzie z fazy bety.