Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 czerwca 2021, 15:38

autor: hexx0

Patch do Minecrafta usuwa odniesienie do 4chana dodane przez Notcha

W aktualizacji 1.17 do gry Minecraft Microsoft po cichu usunął z ekranu powitalnego komunikat, który pojawiał się od ponad dziesięciu lat.

8 czerwca Minecraft otrzyma pierwszą część dużej aktualizacji Caves & Cliffs. Oprócz licznych nowości, o których już pisaliśmy, wciąż będąca w fazie testów łatka wprowadza po cichu drobną zmianę. Mianowicie usuwa z ekranu powitalnego komunikat „Woo, /v/!”, będący nawiązaniem do sekcji gier wideo w serwisie 4chan, dodanym ponad dekadę temu przez oryginalnego twórcę Minecrafta, Markusa „Notcha” Perssona.

Poprawka dotyczy jedynie wersji Java produkcji – edycja Bedrock nigdy nie zawierała bowiem rzeczonego odniesienia. Co ciekawe, informacji o usunięciu go przez Microsoft i studio Mojang nie znajdziemy na oficjalnej liście zmian wprowadzanych przez najnowszy patch. Brak wspomnianego komunikatu zauważyły dopiero osoby zajmujące się tworzeniem encyklopedii gry w trakcie przeglądania jej plików. Dodatkowo portal Kotaku na własną rękę potwierdził, że „Woo, /v/!” był obecny jeszcze w wersji 1.16.5 Minecrafta, ale brakuje go w tej opatrzonej numerkiem 1.17, która jest dostępna na serwerze testowym od 27 maja.

Komunikat był jednym z wielu, które mogły przywitać nas po uruchomieniu gry. Do jej kodu dodał go Markus „Notch” Persson w ramach swego rodzaju kampanii marketingowej – serwis 4chan przyczynił się do wzrostu popularności Minecrafta, więc twórca postanowił oddać w jego kierunku niewielki ukłon, podobnie jak to zrobił w przypadku takich witryn jak Something Awful, TIGSource czy Facepunch. Zdziwienie może budzić fakt, że Microsoftowi dopiero teraz komunikat „Woo, /v/!” zaczął przeszkadzać… ale nie jest to też pierwszy raz, gdy gigant z Redmond pozbywa się z Minecrafta śladów po jego oryginalnym twórcy. Notch wciąż widnieje co prawda w „napisach końcowych” gry, ale wiele dodanych przez niego odniesień, witających nas po uruchomieniu tytułu – takich jak „Made by Notch!” („Stworzone przez Notcha”), „The Work of Notch!” („Dzieło Notcha”) czy „110813!” (data ślubu twórcy) – już w nim nie ma.

Ani Microsoft, ani studio Mojang nie skomentowały całej sytuacji. Wydaje się jednak, że za decyzją muszą stać „zieloni”. Nie wiem jak Was, ale mnie ich ruch nie dziwi – jeśli bowiem zdarza Wam się korzystać z serwisu 4chan, to wiecie, że zebrana na nim społeczność graczy potrafi być bardzo toksyczna, a sama strona internetowa oferuje znacznie więcej treści niż te związane z grami, z których sporą część należy zaliczyć do kategorii „tylko dla dorosłych”. Nijak ma się to do obrazu Minecrafta jako przyjaznego sandboxa dla dzieci, który stara się kreować Microsoft, prawda?