Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 sierpnia 2020, 19:25

Minecraft - koniec wsparcia dla części systemów

Studio Mojang zapowiedziało zakończenie wsparcia gry Minecraft na niektórych platformach. Uwzględnia to starsze wersje systemów iOS i Android, jak również Gear VR oraz Windows 10 Mobile.

Minecraft - koniec wsparcia dla części systemów - ilustracja #1
Twórcy Minecrafta rezygnują ze wspierania starych platform.

Od czasu premiery Minecrafta lata temu produkcja studia Mojang zdołała podbić praktycznie wszystkie współczesne urządzenia do grania, tak stacjonarne, jak i mobilne. Część z nich zdążyła już pójść w odstawkę, a wkrótce dołączą do nich kolejne. Zespół Mojang poinformował, że po 22 października nie będzie już wspierać Minecrafta na niektórych platformach. Po tym terminie nie będą one otrzymywać nowej zawartości i aktualizacji.

Lista uwzględnia platformy z systemem Windows 10 Mobile oraz Gear VR, jak również starszymi wersjami Androida (tj. na urządzeniach z maksymalnie 768 MB pamięci RAM) i iOS-a (do włącznie iOS 10). W przypadku dwóch ostatnich Microsoft pozwoli na zabawę sieciową (aczkolwiek tylko użytkownikom z tą samą wersją gry) oraz korzystanie z subskrypcji Realms jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu wsparcia. Z Minecraftem pożegnają się także osoby ze sprzętem z Windowsem 10 obsługującym tylko starsze wersje DirectX (tj. z numerem 10.1 lub niższym).

Ogłoszenie, choć dla niektórych z pewnością smutne, było z dawna oczekiwane. Konieczność uwzględniania starych systemów może mocno ograniczać twórców gier, a na pewno przysparza im dodatkowej pracy. Dlatego z czasem deweloperzy wykluczają kolejne tracące na popularności platformy, co czasem spotyka się z ostrą reakcją. Tak było w przypadku Pokemon GO, kiedy studio Niantic zapowiedziało koniec wsparcia dla 32-bitowego Androida. To wywołało takie niezadowolenie, że twórcy zdecydowali się na wprowadzenie specjalnej wersji gry dla tych urządzeń. Nie jest to obce również fanom Minecrafta. Dwa lata temu ze wsparciem pożegnali się użytkownicy konsol siódmej generacji, tj. Xboksa 360, PlayStation 3, Wii U oraz PS Vity.

Decyzja Mojang to również kolejne potwierdzenie końca ery Windows 10 Mobile. Mobilny system operacyjny Microsoftu nigdy nie zyskał większej popularności, co zmusiło firmę do zakończenia wsparcia dla niego na początku roku. Fakt, że de facto najpopularniejsza gra na rynku nie będzie już wspierana na tej platformie, można uznać za symboliczny koniec niedoszłego konkurenta Androida i iOS-a.