Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 sierpnia 2021, 11:22

autor: Qskan

Minecraft i szachy - gracz stworzył działającą szachownicę

Osoby grające w Minecrafta nie przestają zaskakiwać pomysłowością. W tym przypadku mamy do czynienia z w pełni grywalną, pełnowymiarową szachownicą stworzoną przy pomocy redstone.

W SKRÓCIE:
  1. Gracz stworzył pełnowymiarową, działającą szachownicę w grze Minecraft.
  2. Do tego celu wykorzystał bloki redstone.
  3. Szachownica pozwala na wykonywanie ruchów, roszady, a nawet promocje pionka na ósmym/pierwszym polu.

Ostatnimi czasy szachy zyskały na popularności – duża w tym zasługa streamerów szachowych oraz sukcesu serialu Gambit Królowej, dzięki czemu wiele osób zainteresowało się królewską grą. Jak się okazuje, dzięki pracy jednego z graczy w szachy można zagrać również w grze Minecraft.

Użytkownik mattbatwings2 pochwalił się niedawno swoim dziełem na forum Reddit. Stworzył on w pełni funkcjonalną szachownicę wyłącznie przy użyciu bloków redstone. Plansza do gry jest pełnowymiarowa – składa się z 64 pól i uwzględnia panel boczny zawierający dodatkowe opcje:

Jest to w pełni grywalna plansza do gry w szachy redstone. Każda komórka to tylko 11x11 bloków, więc w sumie plansza ma wymiary 88x88. Zawiera pełne wsparcie dla roszady, promocji pionków i wiele więcej.

Ruszanie figurami jest niezwykle proste. Po prostu naciśnij przycisk kamienia, aby wybrać bierkę, a następnie naciśnij drewniany przycisk, aby przenieść ją do nowej lokalizacji. Szachownica niestety nie sprawdza legalności ruchów, więc jeśli grasz w to z przyjaciółmi, będziesz musiał upewnić się, że znają zasady. Zdecydowałem się nie sprawdzać legalności ruchów, ponieważ uczyniłoby to grę o wiele wolniejszą i nie pozwoliłoby na cofnięcie ruchu (ponieważ uznałoby to za nielegalne).

Aby wykonać roszadę, po prostu użyj panelu wejściowego związanego z twoim kolorem po lewej stronie. Istnieją dwa przyciski roszady dla każdego gracza, jeden dla krótkiej i jeden dla długiej. Ikona roszady automatycznie zapali się, gdy będzie ona dostępna.

Aby promować pionka, ta sama metoda. Użyj panelu wejściowego, aby wybrać, do którego pionka chcesz go wypromować. Ikona pionka również zapala się, gdy jest dostępna promocja.

Szachownica obsługuje nawet tzw. en passante, czyli „bicie w przelocie”. Możliwość zagrywania nielegalnych ruchów może stanowić pewien kłopot, ale podstawy zasad szachowych są na tyle proste, że nawet laicy po kilku partiach będą w stanie je pojąć. W przypadku pomyłki zawsze istnieje opcja cofnięcia ruchu.

Poniżej możecie zobaczyć film prezentujący szachownicę w pełnej krasie:

Jeśli zaś sami chcecie spróbować rozegrać partię szachów w Minecrafcie, zajrzyjcie pod ten link, gdzie sam twórca dzieli się efektami swojej pracy. Warto wspomnieć, że mattbatwings stworzył także działającą grę Tetris w Minecrafcie, również wyłącznie przy użyciu redstone’a.