Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 lutego 2021, 13:25

autor: AlexB

Minecraft otrzymał nowe, zróżnicowane jaskinie

Minecraft otrzymał nowy Snapshot, oznaczony sygnaturą 21w06a. Prezentuje on nowy sposób generowania jaskiń, który oficjalnie pojawi się w tytule wraz z aktualizacją Caves & Cliffs.

W SKRÓCIE
  1. Pojawił się nowy Snapshot do gry Minecraft.
  2. Nosi on sygnaturę 21w06a i oferuje spojrzenie na takie elementy aktualizacji Caves & Cliffs, jak nowe rodzaje jaskiń.
  3. Sam główny patch ma pojawić się latem tego roku.

Studio Mojang AB kontynuuje prezentację nowości, które pojawią się w grze Minecraft w ramach aktualizacji Caves & Cliffs, poprzez tzw. migawki (ang. Snapshot). W ubiegłym tygodniu gracze mogli osobiście sprawdzić, jak w akcji sprawuje się nowa podziemna roślinność pokroju jagód, mchu czy zwisających korzeni. Natomiast w tym, dzięki Snapshotowi 21w06a, pojawiła się opcja przetestowania kolejnych atrakcji, które za jakiś czas oficjalnie zadebiutują w Minecrafcie.

Głównym elementem wypuszczonej w ostatnich godzinach migawki do Minecrafta są nowe sposoby generowania jaskiń. Dzięki nim w grze znajdziemy dwa niespotykane dotąd rodzaje jaskiń. Pierwsze z nich, ochrzczone jako Cheese, stanowią różnej wielkości „kieszenie”, które „przedziurawiają” glebę w sposób, który przypomina ser szwajcarski (stąd nazwa). Z kolei drugie, noszące miano Spaghetti, są długimi podziemnymi korytarzami przypominającymi nitki makaronu.

Rzecz jasna w grze będzie można znaleźć również stare rodzaje jaskiń. Nowe dodano głównie po to, by światy w Minecrafcie były jeszcze bardziej zbliżone do rzeczywistości oraz różnorodne.

Minecraft otrzymał nowe, zróżnicowane jaskinie - ilustracja #1
Nowy Snapshot nadchodzącej aktualizacji do Minecrafta skupia się na nowych rodzajach generowanych jaskiń.

Ponadto nowy Snapshot oferuje spojrzenie na tzw. aquifery, czyli podziemne zbiorniki, w których poziom wody jest niezależny od poziomu morza. Występują one w postaci chociażby bardzo malowniczych jaskiń z jeziorami. Co istotne, system ich generowania zastąpi dotychczasowy model tworzenia tego typu zalanych przestrzeni do tej pory obecny w Minecrafcie.

Z innych ciekawych elementów obecnych w migawce 21w06a, oferuje ona opcję zwiększenia generowanych światów o 64 bloki zarówno w górę, jak i w dół. Oznacza to ni mniej ni więcej, że poziom 0 nie musi być całkowitym dnem stworzonej planszy i można dokopać się jeszcze głębiej.

Wśród elementów najnowszego Snapshota znalazły się także poprawki kilku błędów, ulepszenia tekstur zwisających korzeni czy dostosowanie niektórych elementów do wprowadzonych nowości. Wszelkie dodatkowe szczegóły znajdziecie w tym miejscu.

Aby móc sprawdzić migawkę 21w06a, musicie zaznaczyć opcję Snapshotów w sekcji „Instalacje” (Installations) w kliencie Minecrafta. Pamiętajcie jednak, by najpierw wykonać kopie zapasowe swoich światów. Nowości mogą je bowiem permanentnie zepsuć.

Minecraft otrzymał nowe, zróżnicowane jaskinie - ilustracja #2
Tego typu podziemne obiekty mogą cieszyć oko.

Według obecnych planów, aktualizacja Caves & Cliffs w swojej pełnej formie ma pojawić się latem tego roku. Dokładna data jak na razie nie jest jednak znana.

  1. Oficjalna strona gry Minecraft
  2. Nowy wymiar swobody - recenzja gry Minecraft
  3. Minecraft – poradnik do gry
  4. Najlepsze mody do gry Minecraft – niezłe modyfikacje do Minecrafta