Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 czerwca 2020, 16:15

Minecraft 1.16 pozwoli ustawić poziom grafiki na bajeczny

Zadebiutował pierwszy tzw. pre-release aktualizacji 1.16 do Minecrafta: Java Edition. Umożliwia on między innymi przetestowanie nowego ustawienia graficznego o nazwie Fabulous (Bajeczne), które w zamierzeniu ma poprawiać widoczność różnych zjawisk przez przezroczyste obiekty.

Minecraft cały czas się rozwija, a wraz z nim ewoluuje jego oprawa graficzna. Choć nie jest to element, na który miłośnicy tej produkcji zwracają największą uwagę, od czasu do czasu studio Mojang decyduje się na dodanie nowych opcji mających za zadanie upiększenie jego dzieła. Tak się stało tym razem. Wczoraj posiadacze Minecrafta: Java Edition otrzymali możliwość sprawdzenia pierwszego tzw. pre-release'a aktualizacji 1.16. Jednym z jego elementów jest nowe ustawienie graficzne, nazwane Fabulous (w tłumaczeniu Bajeczne).

Minecraft 1.16 pozwoli ustawić poziom grafiki na bajeczny - ilustracja #1
W Minecrafcie pojawiły się nowości.

Według twórców, ustawienie Fabulous ma usprawnić działanie przezroczystych bloków. Po jego włączeniu obserwowane przez nie zjawiska, takie jak chmury, deszcz, śnieg czy bąbelki powietrza pod wodą, powinny być lepiej widoczne. Prócz tego, jak zauważa społeczność, niewiele się zmienia.

Twórcy informują, że włączenie ustawienia Fabulous może wyraźnie obniżyć liczbę FPS, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych oraz wyświetlaczach obsługujących rozdzielczość 4K. Czy ładniejsze widoki zza okna są tego warte? Każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam.

Minecraft 1.16 pozwoli ustawić poziom grafiki na bajeczny - ilustracja #2
Czy jest sens włączać ustawienie Fabulous? / Źródło: xisumavoid

Prócz nowego ustawienia graficznego, pierwszy pre-release aktualizacji 1.16 do Minecrafta: Java Edition eliminuje szereg błędów, wprowadza kilka zmian w trybie kreatywnym, dodaje nowy typ przepisów (kowalskie) i wiele więcej. Szczegółowy spis zawartości patcha znajdziecie w tym miejscu.

Aby uruchomić Minecrafta: Java Edition z pre-release'em aktualizacji 1.16, musicie włączyć launcher i w zakładce Installations zaznaczyć okienko Snapshots. Na liście poniżej powinna pojawić się odpowiednia pozycja do „odpalenia”. Przed rozpoczęciem zabawy na tej wersji musicie jednak uważać, gdyż może ona popsuć Wasze światy. Dla bezpieczeństwa zróbcie ich kopie zapasowe.

Minecraft 1.16 pozwoli ustawić poziom grafiki na bajeczny - ilustracja #3
Choć oprawa graficzna Minecrafta jest prosta, ma swój specyficzny urok.

Jeśli ulepszenia graficzne w stylu tego opisanego w niniejszym tekście to dla Was za mało, to przypominamy, że w kwietniu wystartowała beta Minecrafta RTX, czyli specjalnej wersji kultowej produkcji studia Mojang, która posiada wsparcie dla ray tracingu. Więcej szczegółów na jej temat znajdziecie w tej oraz tej wiadomości.

  1. Oficjalna strona gry Minecraft
  2. Serwery Minecraft i jak je stworzyć
  3. Minecraft - poradnik do gry