Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 lutego 2019, 20:47

Milion banów na Steamie – Valve nie odpuszcza graczom CSGO

Firma Valve nie ustaje w walce z oszustami. Tylko w styczniu zabezpieczenie przeciw oszustom VAC zbanowało ponad milion użytkowników korzystających z cheatów. Większość z nich to gracze Counter-Strike: Global Offensive, które od czasu przejścia na model free-to-play cieszy się jeszcze większą popularnością niż dotychczas.

System VAC zebrał spore żniwo w styczniu – głównie wśród graczy CSGO. - Valve rozdało milion banów na Steamie - wiadomość - 2019-02-06
System VAC zebrał spore żniwo w styczniu – głównie wśród graczy CSGO.

Pod koniec zeszłego roku Valve pokazało, że nie zamierza odpuszczać oszustom. W grudniu ustanowiono rekord osób zbanowanych przez system Valve Anti-Cheat, który przedstawił się ponad 600 tysiącom niepokornych graczy. Jednak firma dopiero się rozkręca. Według bazy danych Steama w pierwszym miesiącu 2019 roku VAC zablokował ponad milion użytkowników za oszukiwanie w grze. Dla przypomnienia – do ostatniego listopada rekord wynosił około 192 tysięcy zbanowanych kont. Zaznaczamy, że mowa tu wyłącznie o osobach zbanowanych przez VAC, a więc nie uwzględniono blokad nałożonych przez Valve na prośbę twórców gier. Tych w styczniu również było sporo (ponad 970 tysięcy), ale daleko do rekordowych czystek z pierwszej połowy 2018 roku.

W grudniu lwia część banów przyznanych przez VAC dotyczyła graczy Counter-Strike: Global Offensive i nie inaczej jest tym razem. Popularna strzelanka jest dostępna za darmo od dwóch miesięcy, co przyciągnęło do niej jeszcze więcej osób. W styczniu w CS:GO przebywało średnio ponad 401 tysięcy graczy jednocześnie, co jest najwyższym wynikiem produkcji od prawie dwóch lat. Nieco gorzej wypadł rekord miesiąca, który spadł z grudniowych 746 tysięcy do 684 tysięcy graczy przebywających w grze w tym samym momencie. Rzecz jasna, darmowość tytułu zwabiła też licznych cheaterów, czego dowodzi już sama liczba banów. Na szczęście świadczy też to o tym, że VAC jest w stanie wyłapać wielu z tych oszustów.

Valve jasno daje do zrozumienia, co czeka oszustów. - Valve rozdało milion banów na Steamie - wiadomość - 2019-02-06
Valve jasno daje do zrozumienia, co czeka oszustów.