Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 listopada 2020, 09:53

Microsoft chce przejąć kilku japońskich deweloperów [Aktualizacja]

Według serwisu Bloomberg firma Microsoft ma plany wykupienia kilku studiów deweloperskich z Japonii. Ofertę złożono m.in. Koei Tecmo.

Aktualizacja

Phil Spencer, czyli szef działu gier firmy Microsoft, zaprzeczył doniesieniom serwisu Bloomberg. W wywiadzie z serwisem GameSpot stwierdził, że nie ma wiedzy o planach wykupienia japońskich studiów deweloperskich.

Spencer nie kryje swojej sympatii dla zespołów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Niedawno dzięki przejęciu firmy Bethesda Microsoft stał się właścicielem zlokalizowanego w Tokio studia Tango Gameworks, ale na razie nie są prowadzone rozmowy z kolejnymi japońskimi kandydatami do wykupienia.

Poprzednia wiadomość z 9 listopada 2020 roku:

W ostatnich kilkunastu miesiącach firma Microsoft wykupiła wielu popularnych deweloperów. Według doniesień serwisu Bloomberg gigant z Redmond jeszcze nie skończył z zakupami i złożył oferty kilku japońskim studiom.

Przedstawiciele tych deweloperów poprosili Bloomberg, aby nie wymieniać ich z nazwy, i nie zdradzili, jaki finał miały negocjacje z Microsoftem. Wiemy jedynie, że korporacja jest zainteresowana przejęciem wielu różnych studiów, wśród których są zarówno małe, jak i duże zespoły.

Inne źródła informują, że wśród firm, które otrzymały ofertę jest Koei Tecmo. Jej prezes, Hisashi Koinuma, ostatnio stwierdził, że wydawca mógłby rozważyć wypuszczanie większej liczby swoich gier na konsole Xbox, ale tylko jeśli Microsoft wykazałby większe zainteresowanie rynkiem japońskim.

Sytuację skomentowało kilku analityków z Kraju Kwitnącej Wiśni. Hideki Yasuda z Ace Research Institute twierdzi, że Japonia mogłaby stać się nawet drugim najważniejszym rynkiem dla Microsoftu, o ile firma wykona właściwe posunięcia w najbliższych latach. Według niego Sony coraz mniej interesuje się tym krajem i gracze zaczęli to zauważać. Nie znaczy to, że Xbox ma szansę wkrótce przegonić PlayStation w sercach Japończyków, ale widać, iż status quo zaczął się powoli zmieniać.

Podobną opinię ma Kazunori Ito z grupy Morningstar Research. Według niego analitycy są zgodni, że Japonia przestała być priorytetem dla Sony.

Przypomnijmy, że niedawno Microsoft przejął firmę Bethesda Softworks (w tym studia id Software, MachineGames, Arkane, Roundhouse Studios oraz Tango Gameworks) a wcześniej korporacja wykupiła takie zespoły jak Double Fine, Ninja Theory, PlayGround Game, Undead Labs i Compulsion Games oraz Obsidian Entertainment i InXile.

  1. Oficjalna strona firmy Microsoft
  2. Xbox – oficjalna strona
  3. Centrum Xbox Series X