Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 lutego 2017, 13:03

Mass Effect: Andromeda to nie gra z otwartym światem, twierdzi producent BioWare

W opublikowanym przez Xbox Magazine artykule pojawiło się parę nowych informacji na temat Mass Effect: Andromeda. Najbardziej interesująca była jednak wypowiedź producenta gry, który stwierdził, że nie będzie ona posiadać otwartego świata.

Niedawno za sprawą wywiadu przeprowadzonego przez serwis PC Gamer otrzymaliśmy bardzo pokaźną porcję wiadomości na temat zbliżającego się wielkimi krokami Mass Effect: Andromeda. Na tym jednak napływ informacji się nie kończy. W najnowszym numerze Xbox Magazine ukazał się artykuł dotyczący najnowszej produkcji studia BioWare, i choć prawdziwych nowości nie ma w nim zbyt wiele, uwagę graczy zwróciła wypowiedź Michaela Gamble’a. Producent Andromedy stwierdził bowiem, że według niego świata przedstawionego w najnowszej odsłonie serii zdecydowanie nie należy charakteryzować jako „otwartego”.

Widziane na zwiastunach planety wyglądają imponująco. Trochę szkoda, że ich eksploracja nie będzie w pełni swobodna. - Mass Effect: Andromeda to nie gra z otwartym światem, twierdzi producent BioWare - wiadomość - 2017-02-12
Widziane na zwiastunach planety wyglądają imponująco. Trochę szkoda, że ich eksploracja nie będzie w pełni swobodna.

„Na pewno nie nazwałbym naszej gry tytułem z otwartym światem. Lubimy używać za to określenia „skupiona na eksploracji”. Czasami ta eksploracja odbywa się na rozległej przestrzeni, ale nie jest to regułą. Możesz zwiedzać różne planety w Nomadzie (pojazd będący następcą znanego z pierwszej części Mako – przyp. autora), jednak nie w typowym, sandboksowym stylu.” - Michael Gamble, producent Mass Effect: Andromeda.

Kolejna część serii trzyma się więc kurczowo wzorców z oryginalnej trylogii, gdzie jak wszyscy pamiętamy także nie mieliśmy zbyt wielu otwartych przestrzeni do swobodnej eksploracji. O ile jednak w pierwszych trzech odsłonach było to zrozumiałe, jako że nacisk był tam położony przede wszystkim na płynne przedstawienie epickiej historii, Andromeda ma skupić się na poszukiwaniu nowej planety, na którą mogłaby przenieść się ludzkość. Można było więc oczekiwać, że deweloperzy pozwolą na bardziej swobodne poruszanie się po odwiedzanych światach. Tym bardziej, że w nadchodzącym tytule do serii powróci możliwość jeżdżenia po powierzchni odkrytych planet, która jak dotąd pojawiła się jedynie w pierwszym Mass Effect – i to w dość ograniczonej postaci.

Ponadto w Xbox Magazine pojawiło się kilka całkiem ciekawych informacji dotyczących rozgrywki. W Andromedzie będziemy mogli ulepszać swój omni-klucz, wyposażając go w nowe funkcje. Crafting ma być całkowicie opcjonalny, jednak może się okazać interesującą opcją – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że po kilku spotkaniach z Kettami (głównymi „złymi”) otrzymamy możliwość wykorzystywania ich technologii. Zabraknie limitu poziomu doświadczenia, więc nic nie stanie na przeszkodzie do maksymalnego rozwinięcia każdej dostępnej umiejętności. Ostatnim z ciekawszych szczegółów, opublikowanych przez Xbox Magazine, jest wpływ naszych wyborów dialogowych na nastroje w drużynie – jeśli wyjątkowo źle dobierzemy słowa, atmosfera wśród towarzyszy może się poważnie popsuć. Niestety, nie wiadomo, jak duży wpływ będzie to miało na rozgrywkę czy przebieg fabuły.

Do premiery Andromedy pozostał już tylko nieco ponad miesiąc. Czy czwarta część zdoła dorównać świetnej trylogii? - Mass Effect: Andromeda to nie gra z otwartym światem, twierdzi producent BioWare - wiadomość - 2017-02-12
Do premiery Andromedy pozostał już tylko nieco ponad miesiąc. Czy czwarta część zdoła dorównać świetnej trylogii?

Mass Effect: Andromeda zadebiutuje 23 marca tego roku na Xbox One, PlayStation 4 oraz PC. Choć gra dzieli uniwersum z poprzednimi odsłonami serii, nie jest ich bezpośrednią kontynuacją. Czwarta część opowie historię załogi statku kosmicznego Tempest, poszukującego nowej planety, na której mogłaby się osiedlić ludzkość, zaś gracze wcielą się w postać Pioniera (przywódcy całej ekspedycji) o nazwisku Ryder.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Mass Effect: Andromeda
  2. Kompendium wiedzy o grze Mass Effect: Andromeda