Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 23 października 2014, 09:22

autor: Adrian Werner

Marka Nokia zniknie z rynku smartfonów

Zbliża się koniec pewnej ery. Firma Microsoft przymierza się do zakończenia żywota marki Nokia na rynku mobilnym. Wkrótce wszystkie urządzenia z rodzin nazywanych obecnie Nokia Lumia zostaną przemianowane na Microsoft Lumia.

Wszystko wskazuje na to, że marka Nokia wkrótce zniknie z rynku mobilnego. Jej właściciel, czyli firma Microsoft, ma wkrótce usunąć ją ze wszystkich produkowanych przez siebie telefonów i tabletów.

Urządzenia opatrzone nazwą Nokia Lumia zostaną przemianowane na Microsoft Lumia. Zmiany mają być wprowadzone wpierw we francuskim oddziale Nokii pod względem oficjalnych stron i profili społecznościowych, a następnie etapami rozprzestrzenią się na resztę świata, aby w końcu zniknąć również z samych telefonów i tabletów. W rezultacie wypuszczone niedawno modele Lumia 830 i 735 prawdopodobnie są ostatnimi posiadającymi logo fińskiej firmy.

Decyzja ta nie jest żadnym zaskoczeniem. Microsoft wcześniej usunął logo i nazwę Nokii z aplikacji i zapowiedział, że w tegorocznym okresie świątecznym reklamy skoncentrują się włącznie na marce Lumia.

Nokia już dawno temu wypadła z pierwszej ligi rynku mobilnego, ale mimo to koniec tej marki zasmuca, zwłaszcza osoby, które korzystały z produktów tej firmy przed nastaniem ery smartfonów. Zresztą nawet w ostatnich latach Nokia wciąż projektowała wyśmienite urządzenia, z atrakcyjnym wyglądem i wieloma przydatnymi funkcjami. Większość użytkowników wolała jednak trzymać się systemów iOS i Android niż ryzykować z Windows Phone. Co ciekawe, Polska jest tutaj wyjątkiem gdyż należy do czternastu państw na świecie, gdzie Windows Phone jest numerem dwa na rynku.

Warto na koniec dodać, że Nokia wciąż istnieje jako samodzielna fińska firma. Microsoft kupił jedynie jej oddział odpowiedzialny za produkcję telefonów i tabletów. To co pozostało zajmuje się obecnie rozwijaniem m.in. infrastruktur sieciowych oraz systemów map.  Kontrakt zakazuje Finom konkurowania na rynku telefonów z Microsoftem do końca przyszłego roku.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.