Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 listopada 2017, 15:00

Mafia: The City of Lost Heaven wróci na Steama - niestety, bez licencjonowanej muzyki

Po kilku latach nieobecności Mafia: The City of Lost Heaven wróciła do cyfrowej dystrybucji poprzez sklep GOG.com. Wszystko wskazuje na to, że teraz gra trafi także na Steama - choć tutaj też część ścieżki dźwiękowej musiała zostać usunięta.

Niecały miesiąc temu pisaliśmy, że po kilku latach nieobecności Mafia: The City of Lost Heaven – jedna z najlepszych gangsterskich historii w interaktywnej rozrywce – ponownie trafiła do cyfrowej dystrybucji. Na razie jest ona dostępna wyłącznie za pośrednictwem sklepu GOG.com, ale już wkrótce może się ukazać także na Steamie. Jak wynika z danych opublikowanych w serwisie SteamDB, gra kilkanaście godzin temu została zaktualizowana. Możemy się więc spodziewać, ze na dniach powróci możliwość zakupu produkcji czeskiego studia Illusion Softworks. Aktualizacja dotknie także tych, którzy już posiadają Mafię w swojej bibliotece, bowiem nowa, zmieniona wersja gry zastąpi starą.

  1. Gangsterski kult – 7 rzeczy, za którą pokochaliśmy pierwszą Mafię
  2. Ciemna strona dystrybucji cyfrowej – dlaczego Mafia nie jest dostępna w sprzedaży?

Niestety, jedna rzecz może nieco popsuć nostalgiczny powrót do miasta Lost Heaven. Gra na Steamie – podobnie jak na GOG.com – pozbawiona zostanie części swojej ikonicznej ścieżki dźwiękowej. Nadal posłuchamy oryginalnych utworów, jak choćby orkiestralnego motywu przewodniego, znikną natomiast licencjonowane kawałki, które towarzyszyły nam przy misjach lub przejażdżkach po konkretnych dzielnicach. To duży cios dla miłośników Mafii, bo wielu z nich właśnie za pośrednictwem produkcji Illusion Softworks zapoznawało się z twórczością jazzowych tuzów – Duke’a Ellingtona, Django Reinhardta czy kwartetu The Mills Brothers. Niestety, usunięcie fragmentu ścieżki dźwiękowej było niezbędne, by gra mogła wrócić do cyfrowej dystrybucji, bowiem wydawca nie przedłużył umowy licencyjnej, pozwalającej na dalsze wykorzystywanie tych utworów.

Nawet bez charakterystycznej muzyki ponowna wycieczka do Lost Heaven powinna nieść ze sobą mnóstwo miłych wspomnień. - Mafia: The City of Lost Heaven wróci na Steama - niestety, bez licencjonowanej muzyki - wiadomość - 2017-11-11
Nawet bez charakterystycznej muzyki ponowna wycieczka do Lost Heaven powinna nieść ze sobą mnóstwo miłych wspomnień.

Mimo tych niedogodności nadal warto przypomnieć sobie ten wiekowy już tytuł. Mafia: The City of Lost Heaven może i nie zestarzała się szczególnie pięknie, ale w swoich czasach robiła piorunujące wrażenie fantastycznie odwzorowanym klimatem Stanów Zjednoczonych lat 30., filmową fabułą oraz postaciami z krwi i kości. Gier o równie spójnym, angażującym scenariuszu do dziś nie powstało zbyt wiele – dzieło Illusion Softworks wyprzedzało swoją epokę o spory dystans. Niestety, po pięknym początku nadeszły chude lata. Produkcja doczekała się kontynuacji dopiero w roku 2010 (osiem lat po premierze pierwszej odsłony), a choć Mafii II bez wątpienia nie brakowało zalet, nie zdołała ona dorównać poprzedniczce. Z kolei wydana w ubiegłym roku część trzecia okazała się najmniej udanym rozdziałem w serii, a jej kiepskie wyniki finansowe zwiastują, że nieprędko doczekamy się kolejnej pozycji z tego cyklu.