Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 czerwca 2016, 16:50

autor: Góral

Mafia III - rasizm znacząco wpłynie na rozgrywkę

W nadchodzącej grze Mafia III studio Hangar 13 wykorzysta rasizm jako integralną część rozgrywki. W niektórych miejscach sama obecność głównego bohatera może bowiem wywołać niezbyt przyjemną reakcję policji i przechodniów, nawet jeżeli nie będzie on robił nic nielegalnego.

Jak wiedzą wszyscy – a przynajmniej ci z nas, którzy interesują się grą Mafia III – głównym bohaterem produkcji będzie czarnoskóry Lincoln Clay. O kolorze skóry wspominamy dlatego, że okazało się, iż będzie miał on faktyczny wpływ na rozgrywkę. W serwisie IGN ukazała się zapowiedź produkcji, w której zacytowano Hadena Blackmana, szefa studia Hangar 13. Stwierdził on, że:

„Są lokacje, nie w całej grze, ale w jej dużej części, w których ludzie zareagują na Lincolna, jakby był on nie na miejscu. (…) W niektórych częściach miasta sama jego obecność stanowi wykroczenie i wywołuje reakcję policji. Nie jesteśmy na tyle naiwni, by sądzić, że jedna gra wyleczy ludzi z rasizmu, ale jeżeli uda nam się sprawić, że gracz pomyśli: „Dlaczego jestem inaczej traktowany tutaj, a inaczej w innych częściach miasta?”, to myślę, że zrobimy coś wartościowego”.

Prześladowania na tle rasowym będą normą w grze Mafia III. - Mafia III - rasizm będzie integralną częścią rozgrywki - wiadomość - 2016-06-10
Prześladowania na tle rasowym będą normą w grze Mafia III.
Mafia III w skrócie:
  • trzecioosobowa gra akcji od studia Hangar 13;
  • ukaże się 7 października bieżącego roku;
  • produkcja będzie dostępna na konsolach XOne, PS4 oraz PC-tach.

Redaktor IGN-u stwierdził, że jako mechanika rozgrywki wykroczy to poza stosowane w innych grach wzbudzanie podejrzenia, a jako narzędzie narracyjne „wywołuje silną empatię pomiędzy graczem a protagonistą”. Z pewnością będzie to więc ciekawe rozwiązanie, a do tego zgodne z rzeczywistością – w końcu akcja gry rozgrywać ma się w 1968 w mieście wzorowanym na Nowym Orleanie.

W artykule poruszono także kwestię samej mafii. Lata 60. XX wieku były bowiem przełomowe dla włoskich organizacji przestępczych, które zaczęły się zmagać z konkurencją pochodzącą z innych mniejszości etnicznych.

„Osadzenie akcji gry w 1968 roku pozwala nam na zbadanie tej części historii mafii i ponowne zdefiniowanie samego terminu "mafia", który odnosi się nie tylko do włoskich gangów.”

Premiera produkcji odbędzie się 7 października bieżącego roku na konsolach Xbox One, PlayStation 4 oraz komputerach osobistych. Natomiast 13 czerwca o godzinie 2:30 czasu polskiego doczekamy się nowej prezentacji produkcji, którą zapowiada poniższy zwiastun.