Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 15 maja 2021, 15:23

autor: Karol Laska

Gwiazda Mortal Kombat narzeka na obsadę Władcy Pierścieni Amazona

Ludi Lin, aktor znany chociażby z roli Liu Kanga w Mortal Kombat, postanowił wyrazić swoje niezadowolenie związane z brakiem azjatyckich artystów scenicznych w obsadzie Władcy Pierścieni Amazona.

Od kwietnia wiemy, że Władca Pierścieni będzie serialem z największym budżetem w historii telewizji i streamingu, przebijając nawet taki hit jak Gra o tron. Twórcy doskonale zdają sobie sprawę z ilości pieniędzy wyłożonych na proces produkcyjny, a kilka dni temu na temat ten wypowiedziała się szefowa Amazon Studios, Jennifer Salke. Potwierdziła, że część wkładu finansowego przeznaczona zostanie na środki stałe takie jak elementy scenografii i że mowa tu o budowie ogromnego fikcyjnego świata.

Wypowiedź Salke nie spodobała się jednemu z hollywoodzkich aktorów, który postanowił zarzucić twórcom źle przemyślany proces castingowy, nieuwzględniający różnorodności rasowej. Ludi Lin, bo o nim mowa (możecie go kojarzyć z roli Liu Kanga w najnowszym filmowym Mortal Kombat), zaznaczył swoje niezadowolenie za pośrednictwem twitterowego postu:

Trudno będzie uzasadnić budowanie „ogromnego świata” bez zaangażowania do roli żadnego azjatyckiego aktora. Zauważ nas, Jennifer Salke. To nie trudne, jesteśmy tutaj.

Wypowiedź aktora spotkała się z bardzo głośnym odzewem internautów – być może nie zarzuca ona wprost rasizmu ze strony Amazona, ale próbuje podkreślić niesprawiedliwe, zdaniem aktora, praktyki castingowe firmy. Nie wszyscy forumowicze zgadzają się z Linem, tłumacząc, że Legendarium Tolkiena nie uwzględnia postaci o azjatyckim rodowodzie. Należy jednak pamiętać, że mówimy o fikcyjnym uniwersum fantasy, a nie materiale historycznym, więc twórcy nie powinni bać się angażu osób innego koloru skóry czy pochodzenia. Jest to zdecydowanie złożony temat i pobudzający do dyskusji. Do takowej również zachęcamy, ale prosimy o to, żeby była ona rzeczowa i kulturalna.

  1. Władca Pierścieni zbiera drużynę - 20 nowych aktorów w obsadzie
  2. 10 faktów o Władcy Pierścieni, których mogliście nie znać
  3. Strona internetowa Amazon Prime Video