Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 marca 2018, 09:20

autor: Aquma

Lindsay Lohan przegrała proces odwoławczy z Rockstar Games

Lindsay Lohan przegrała apelację w wytoczonym firmom Rockstar Games oraz Take-Two na przełomie 2013 i 2014 roku procesie o nieuprawnione wykorzystanie jej wizerunku w GTA V.

Ciągnący się od 2013 roku proces najprawdopodobniej dobiegł końca. - Lindsay Lohan przegrała proces odwoławczy z Rockstar Games - wiadomość - 2018-03-30
Ciągnący się od 2013 roku proces najprawdopodobniej dobiegł końca.

Aktorka Lindsay Lohan przegrała proces apelacyjny z firmami Rockstar Games i Take-Two. Chodzi o pozew, który wytoczyła na przełomie 2013 i 2014 roku, w związku z – jej zdaniem – nieuprawnionym wykorzystaniem jej wizerunku w grze Grand Theft Auto V (deweloperzy stworzyli na potrzeby tego tytułu przypominającą celebrytkę postać Lacey Jonas).

Lacey Jonas w GTA V.
Lacey Jonas w GTA V.

Podstawą prawną, która umożliwiła Lohan rozpoczęcie sądowej batalii był obowiązujący w Nowym Jorku akt prawny regulujący kwestie wizerunkowe – tzw. Right of Publicity – nazywany często prawami osobowości (ang. personality rights). W obydwu wyrokach w tej sprawie – zarówno we wrześniu 2016 roku, jak i teraz – oskarżenia aktorki zostały przez sędziów odrzucone. W pierwszym przypadku Sąd argumentował, że nawet jeśli kontrowersyjna postać rzeczywiście przypomina celebrytkę, jej wizerunek nie został wykorzystany do celów marketingowych lub reklamowych, co oznacza, że wspomniane prawo nie ma tutaj zastosowania. Tym razem argumentacja jest nieco inna, ale efekt ten sam.

Zdecydowaliśmy, że obraz wygenerowany komputerowo może stanowić portret w rozumieniu prawa. Równocześnie jednak zdecydowaliśmy też, że obrazy, o których mowa, nie mogą zostać rozpoznane jako powódka i że poprawiona skarga, zawierająca cztery oskarżenia o naruszenie prywatności w związku z aktem prawa cywilnego nr 50 i 51 została słusznie odrzucona – poinformował w oświadczeniu zespół złożony z pięciu sędziów.

Oznacza to, że kontrowersyjny proces najprawdopodobniej dobiegł końca.

  1. Recenzja gry Grand Theft Auto V – 10 gwiazdek dla GTA V!
  2. Najlepsze gry na PS4 – 12 świetnych gier na konsolę PlayStation 4