Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 września 2023, 20:52

autor: Zuzanna "ZuzoliK" Domeradzka

Tuż przed premierą twórcy Lies of P podjęli bardzo niepopularną decyzję [Aktualizacja: mocny start na PC]

Osoby, które zamierzają zagrać w nadchodzące Lies of P, mogą być niezadowolone z decyzji, jaką podjęli twórcy soulslike’a. Gra korzysta z cieszącego się złą sławą systemu antypirackiego Denuvo.

Źródło fot. store.steampowered.com
i

Aktualizacja: Mimo kontrowersyjnej decyzji, Lies of P zaliczyło mocny debiut na Steamie. W ciągu kilku godzin od udostępnienia gry na platformie pojawiło się ponad 600 recenzji, z których 91% jest pozytywnych, a liczba graczy aktywnych jednocześnie przekracza obecnie 13 tysięcy.

Dziś premiera soulslike’a Lies of P na PC (Steam i w PC Game Pass), który według recenzji krytyków jest bardzo dobrą grą. Niestety wielu graczy, którzy czekali na tę produkcję, może być rozczarowanych przez jedną zmianę, na którą tuż przed debiutem zdecydowali się deweloperzy.

Okazuje się bowiem, że Lies of P wykorzystuje system antypiracki Denuvo. Według serwisu SteamDB twórcy dodali go do gry w piątek 15 września (albo raczej wtedy na Steamie pojawiła się adnotacja na jego temat). Deweloperzy nie poinformowali wcześniej o tym, że mają w planach wykorzystanie Denuvo.

Ten system nie cieszy się poszanowaniem wśród graczy przez to, że negatywnie wpływa na wydajność komputera. W ostatnim czasie Denuvo zostało wykorzystane w takich grach jak chociażby Star Wars Jedi: Survivor, Street Fighter 6 czy Forspoken.

Często deweloperzy decydują się na usunięcie tego DRM jakiś czas po premierze gry – na przykład twórcy Dying Light 2 zrobili to prawie rok po debiucie tytułu. Innym, nietypowym przypadkiem jest nadchodząca strzelanka PayDay 3; jej autorzy na kilka dni przed wydaniem gry poinformowali o tym, że zrezygnowali z Denuvo.

Miejmy nadzieję, że mimo implementacji tego systemu antypirackiego Lies of P nie będzie mierzyło się z wieloma problemami wydajnościowymi – w przeciwieństwie chociażby do wciąż kiepskiego Jedi: Survivor. Można też liczyć na to, że deweloperzy szybko porzucą Denuvo.

Lies of P zadebiutuje jutro na konsolach PS4, PS5, Xbox One i Xbox Series X/S, a jeszcze dzisiaj ma zostać odblokowane na PC-tach.

  1. Lies of P - poradnik do gry
  2. Lies of P - recenzja. Najlepszy klon Dark Souls
  3. Lies of P - strona gry
  4. Lies of P na Steamie