Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 sierpnia 2014, 11:50

autor: Arantasar

Konsole nowej generacji przyciągają deweloperów kosztem PC i urządzeń mobilnych firmy Apple

Najnowszy sondaż, przeprowadzony przez TIGA w Wielkiej Brytanii, wskazuje, że deweloperzy są coraz bardziej zainteresowani tworzeniem produkcji na nowe konsole. Jednocześnie zmniejsza się zainteresowanie pecetami i urządzeniami mobilnymi firmy Apple.

Deweloperzy są coraz bardziej zainteresowani tworzeniem gier na konsole nowej generacji - Konsole nowej generacji przyciągają deweloperów kosztem PC i urządzeń mobilnych firmy Apple - wiadomość - 2014-08-28
Deweloperzy są coraz bardziej zainteresowani tworzeniem gier na konsole nowej generacji

The Independent Game Developers’ Association (TIGA) to stowarzyszenie zrzeszające niezależnych twórców gier. Jak informuje serwis GamesIndustry, z najnowszego badania przeprowadzonego przez TIGA wynika, że deweloperzy są mocno zainteresowani produkowaniem gier na konsole nowej generacji. Obecnie jedynie 17% respondentów rozwija produkcje skierowane na Xbox One, a 15% na PlayStation 4, jednak blisko trzy razy tyle zespołów jest zainteresowanych tworzeniem gier na konsole nowej generacji w przyszłości (odpowiednio 52% na Xbox One i 48% na PlayStation 4).

Uwagę deweloperów traci za to PC. Tworzenie produkcji na tę platformę sprzętową potwierdziło 63% respondentów, jednak tylko 48% zamierza przy niej pozostać. Podobną tendencję spadkową można zauważyć wśród urządzeń mobilnych firmy Apple, które na tę chwilę wspiera ponad 70% badanych, jednak tylko 63% zamierza kontynuować takie produkcje. Sondaż został przeprowadzony na terenie Wielkiej Brytanii i wzięła w nim udział setka podmiotów zajmujących się tworzeniem gier.

Choć przytoczone badania mogą zapowiadać pewien trend, to jednak sytuacja ta może też wynikać z charakterystycznego dla nowych technologii początkowego wzrostu zainteresowania, które nie musi utrzymać się na dłuższą metę. Pozostaje też pytanie o to, jaka część produkcji zapowiadanych na konsole nowej generacji będzie dużymi tytułami ekskluzywnymi, które w największym stopniu przyciągają nabywców. Mimo pewnego spadku zainteresowania deweloperów rynkiem PC, jest to wciąż dominująca gałąź sektora rozrywki elektronicznej.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.