Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 8 czerwca 2012, 09:00

autor: Aver

Koncern Vivendi rozważa sprzedaż Activision Blizzard

Zarząd giganta medialnego Vivendi spotka się 22 czerwca w celu przedyskutowania reorganizacji struktur koncernu. Możliwe, że w celu odwrócenia spadku wartości akcji francuskiej spółki pod młotek pójdzie Activision Blizzard.

Agencja prasowa Bloomberg opublikowała wczoraj raport o możliwej sprzedaży spółki Activision Blizzard przez jej właściciela, koncern Vivendi. Najważniejsi przedstawiciele francuskiego giganta medialnego spotkają się 22 czerwca, aby przedyskutować przyszłość firmy.

Koncern Vivendi rozważa sprzedaż Activision Blizzard - ilustracja #1

Prowadzona przez Jeana-Bernarda Levy’ego spółka jest właścicielem 61 procent akcji największej firmy w branży gier, która ma swoją siedzibę na przedmieściach Los Angeles w Santa Monica. Propozycja sprzedaży wiąże się z 28-procentowym spadkiem ceny akcji francuskiego koncernu Vivendi w ciągu roku.

Informacje o planach sprzedaży Activision Blizzard mogą dziwić. Zgodnie z raportem Bloomberga, jest to czwarta największa spółka koncernu Vivendi. W minionym roku sprzedała produkty o łącznej wartości 4,76 miliardów dolarów, notując zarobki równe 1,33 mld dolarów. Przełożyło się to na zaufanie inwestorów, dzięki czemu wartość akcji spółki wzrosła o 4,5 procenta w ciągu dwunastu miesięcy, znacznie wyprzedzając pod tym względem rywali z Electronic Arts i Take-Two Interactive oraz czyniąc z Activision Blizzard drugą najszybciej rozwijającą się spółkę koncernu Vivendi (zaraz za brazylijskim operatorem telefonicznym GVT).

Sprzedaż Activision Blizzard oznaczałaby stopniowe odchodzenie przez francuski koncern, warty blisko 18 mld euro, od koncepcji stworzenia globalnego lidera w świecie multimediów z udziałami na wszystkich kontynentach, zapoczątkowanej ponad dziesięć lat temu. Pomimo początkowych sukcesów, polityka ta doprowadziła do powstania trudnych do pokrycia wydatków. Wielu udziałowców koncernu obwinia tego rodzaju działania o znaczne pogorszenie wyników finansowych spółki.

Rzeczniczka prasowa Activision Blizzard, Marianne Lataif, odmówiła komentarza w tej sprawie. Koniec miesiąca prawdopodobnie przyniesie więcej informacji o przyszłości amerykańskiej firmy i planach restrukturyzacji koncernu Vivendi.