Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 12 grudnia 2018, 15:50

autor: AlexB

Kler najczęściej wyszukiwanym filmem 2018 roku w polskim Google

Firma Google pochwaliła się statystykami dotyczącymi najczęściej wpisywanych tytułów filmów w popularnej wyszukiwarce w 2018 roku. Na świecie rządziła marvelowska Czarna Pantera, a w Polsce Kler Wojciecha Samrzowskiego.

Kolejny dzień i kolejne podsumowanie mijającego 2018 roku, tym razem przygotowane przez firmę Google. Korporacja stworzyła listy najczęściej wpisywanych fraz w popularnej wyszukiwarce w ostatnich dwunastu miesiącach. Zostały one podzielone na kilka kategorii, jak Gry (jeśli interesuje Was ten segment, zajrzyjcie tutaj), Wydarzenia, Zespoły muzyczne, Seriale, czy rzecz jasna Filmy. W niniejszym tekście interesują nas te ostatnie. Które produkcje kinowe wzbudziły w tym roku największe zaciekawienie wśród użytkowników Google?

Lista polska

Zacznijmy od naszego podwórka. Według danych Google, jeśli chodzi o filmy, w 2018 roku Polacy najczęściej wpisywali w wyszukiwarkę frazę Kler. Nowy film Wojciecha Smarzowskiego wzbudził olbrzymie poruszenie w narodzie i stał się wydarzeniem nie tylko kulturalnym, ale i politycznym. Nagrody na festiwalu w Gdyni, krytyka władz kościelnych, zakazy wyświetlania, mocne słowa padające z obu stron barykady – wszystko to przełożyło się nie tylko na doskonały wynik finansowy, ale również popularność w sieci.

Kler rządził nie tylko w polskich kinach, lecz również w Internecie. - Kler najczęściej wyszukiwanym filmem 2018 roku w polskim Google - wiadomość - 2018-12-12
Kler rządził nie tylko w polskich kinach, lecz również w Internecie.

Jako że fanów zespołu Queen w Polsce nie brakuje, Bohemian Rhapsody uplasowało się na wysokim, drugim miejscu. Za filmem Singera znalazły się romantyczne Planeta Singli 2 oraz Nowe oblicze Greya, czyli ostatnia odsłona popularnej trylogii „harlequinów z pieprzykiem” pióra E.L. James. Na piątym miejscu wylądowały Kobiety Mafii niezmordowanego Patryka Vegi.

Najczęściej wyszukiwane frazy powiązane z filmami w 2018 r. wg Google w Polsce

#

Fraza

1.

Kler

2.

Bohemian Rhapsody

3.

Planeta Singli 2

4.

Nowe oblicze Greya

5.

Kobiety Mafii

6.

Venom

7.

Dywizjon 303

8.

Zakonnica

9.

Narzeczony na niby

10.

Pitbull. Ostatni pies

Lista światowa

Jeśli chodzi o światową listę najchętniej wyszukiwanych fraz filmowych w 2018 roku, to królowała Czarna Pantera. Nie jest to raczej szokująca informacja. Film Ryana Cooglera, będący ekranizacją popularnych komiksów superbohaterskich i częścią Marvel Cinematic Universe, praktycznie od dnia styczniowej premiery wzbudza ogromne kontrowersje. Dla jednych jest to nieudana próba przeniesienia przygód władcy fikcyjnego afrykańskiego państwa Wakanda na duży ekran, a inni uważają, że to interesująca produkcja, próbująca przedstawić ważne tematy społeczne i kulturowe w przystępny sposób. Tak czy siak, fakty na temat Czarnej Pantery prezentują się następująco – jej średnia ocen w serwisie Metacritic wynosi 88/100, zarobki w USA przekroczyły 700 milionów dolarów (najwięcej spośród tegorocznych pozycji) i wciąż otrzymuje ona rozmaite wyróżnienia, wśród których możemy wymienić trzy nominacje do Złotych Globów (w tym za najlepszy dramat). Bez wątpienia jest to zatem jedna z najważniejszych produkcji mijających dwunastu miesięcy.

Kolejne trzy miejsca na liście najchętniej wyszukiwanych w Google filmów w 2018 roku również należą do produkcji komiksowych. Na drugim stopniu podium stanął Deadpool 2, czyli kontynuacja cyklu o dość nietypowym antybohaterze, w którego ponownie brawurowo wcielił się Ryan Reynolds. Tuż za nim uplasował się Venom z Tomem Hardym w roli głównej. Choć produkcja o słynnym przeciwniku Spider-Mana była skazywana na porażkę, ostatecznie odniosła ona całkiem spory sukces (851 milionów dolarów zarobku na całym świecie to nie w kij dmuchał), co zagwarantowało powstanie kolejnych części i być może jakichś spin-offów. Na czwartym miejscu znalazło się Avengers: Wojna bez granic, czyli marvelowski hit, który jako czwarty film w historii pokonał granicę dwóch miliardów dolarów zarobku na całym świecie. Pierwszą piątkę zestawienia zamyka Bohemian Rhapsody. Popularność produkcji Briana Singera również nie powinna specjalnie dziwić, zważywszy na to, jak popularna na świecie jest postać Freddy'ego Mercurego, czyli nieżyjącego już lidera zespołu Queen.

Najczęściej wyszukiwane frazy powiązane z filmami w 2018 r. wg Google na świecie

#

Fraza

1.

Black Panther

2.

Deadpool 2

3.

Venom

4.

Avengers: Infinity War

5.

Bohemian Rhapsody

6.

A Star is Born

7.

Incredibles 2

8.

The Nun

9.

A Quiet Place

10.

Jurassic World: Fallen Kingdom