Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 14 maja 2014, 10:48

Klasyczne polskie gry z Atari, Fred i Lasermania, doczekają się wersji mobilnych

Od dawna na urządzenia mobilne przenoszone są klasyki ze wczesnych lat rozwoju gier komputerowych. Teraz ten trend zaczyna być widoczny również i na naszym rynku. Jeszcze w tym roku skonwertowane zostaną dwie legendarne produkcje – Fred i Lasermania, które ukazały się w 1990 roku na komputerach Atari XL/XE.

Od dawna na urządzenia mobilne przenoszone są klasyki ze wczesnych lat rozwoju gier komputerowych. Teraz ten trend wreszcie zaczyna być widoczny również na naszym rynku. Niezależne studio deweloperskie Heptomino podjęło współpracę ze słynnym Laboratorium Komputerowym Avalon i wspólnymi siłami konwertują obecnie na systemy iOS oraz Androida dwie legendarne produkcje – Fred i Lasermania. Obie konwersje zadebiutują jeszcze w tym roku.

Projekty powstają na bazie technologii Virtua Game Engine. Jedną z największych zalet tego silnika jest to, że umożliwia on łatwe przenoszenie gier na nowe platformy. Dlatego autorzy w przyszłości chcą opracować również wersje na pecety, konsolę OUYA czy handheldy Nintendo 3DS i PlayStation Vita.

Twórcy czują olbrzymi respekt przed tymi dwoma klasycznymi tytułami i podjęli decyzję o zachowaniu wierności ich pierwotnym wersjom. Według autorów zbyt wielu deweloperów mobilnych kompletnie przerabia grafikę starych klasyków, przez co tracą one wiele ze swojego uroku. Dlatego studio Heptomino postanowiło wiernie odtworzyć 8-bitowe oprawy graficzne i muzyczne, a nowości ograniczą się głównie do zmienionego systemu sterowania.

Przypomnijmy na koniec, że oba tytuły ukazały się w 1990 roku i były skierowane na komputery Atari XL/XE. Lasermania jest grą logiczno-zręcznościowa, w której musimy tak ustawiać elementy otoczenia, aby były w stanie odpowiednio odbijać promienie laserowe. Z kolei Fred to klasyczna platformówka 2D, gdzie zadaniem gracza jest parcie w prawą stronę ekranu, omijanie przeszkód i pułapek oraz walka z przeciwnikami.

Heptomino – oficjalna strona studia

LK Avalon – strona oficjalna