Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 lipca 2018, 16:40

autor: Vergil

Klabater zapowiada Crossroads Inn, czyli RPG-owy symulator karczmy w krainie fantasy

W przyszłym roku do sprzedaży trafi Crossroads Inn, czyli dzieło polskiego studia Kraken Unleashed Games. Produkcja pozwoli nam przejąć kontrolę nad tytułową karczmą i pokierować jej rozwojem w taki sposób, by stała się ona sławna w całej fantastycznej krainie Delcrys.

Polskie studio Kraken Unleashed Games, czyli wewnętrzny zespół firmy Klabater (która z kolei rozpoczynała swoją działalność pod skrzydłami CDP) zapowiedziało debiutancki projekt. Mowa o Crossroads Inn, czyli produkcji z pogranicza symulacji i strategii ekonomicznej, wzbogaconej o elementy RPG. Tytuł zmierza na komputery osobiste, a trafi do sprzedaży w przyszłym roku; nad Wisłą doczeka się kinowej lokalizacji. Poniżej znajdziecie jego pierwszy zwiastun, garść konkretów na temat fabuły i mechaniki oraz wymagania sprzętowe.

Obowiązki karczmarza

Crossroads Inn zabierze nas w podróż do fantastycznej krainy Delcrys. W trakcie zabawy wcielimy się w Martyna – właściciela tytułowej karczmy, która pomimo świetnej lokalizacji (usytuowano ją na skrzyżowaniu największych szlaków handlowych) zaczęła podupadać. Choć początkowo będziemy się starać jedynie utrzymać ją na powierzchni, z czasem zaczniemy przekształcać ją w doskonale prosperujący przybytek, o którym usłyszy każdy mieszkaniec Delcrys – od lokalnych watażków i pijaków, skończywszy na sławnych poszukiwaczach przygód.

Chcąc sprawić, by Crossroads Inn rosło w siłę, weźmiemy na siebie obowiążek zarządzania dostawami, zatrudnimy pracowników reprezentujących siedem specjalizacji (w tym między innymi bardów oraz kurtyzany; co ciekawe, ich umiejętności będą rosnąć w miarę postępów), a także umeblujemy oberżę, korzystając z ponad pięciuset elementów wyposażenia wnętrza. Warto będzie przy tym zwracać uwagę na styl, w jakim utrzymamy naszą karczmę, gdyż zachęci on do odwiedzin konkretne grupy społeczne; stałymi bywalcami Crossroads Inn będą mogli zostać tak złodzieje oraz płatni mordercy, jak i arystokracja czy tak zwani „Widzący” snujący dworskie intrygi. Chcąc sprostać oczekiwaniom gości, sami przygotujemy przepisy na dania z naszego menu.

Tańce, hulanka, swawola… a w tle – polityczne intrygi rzutujące na losy całej krainy Delcrys. - Klabater zapowiada Crossroads Inn, czyli RPG-owy symulator karczmy w krainie fantasy - wiadomość - 2018-07-31
Tańce, hulanka, swawola… a w tle – polityczne intrygi rzutujące na losy całej krainy Delcrys.

Kluczowe decyzje

Twórcy przekonują, że podejmowane przez nas decyzje biznesowe i relacje z gośćmi będą mieć wpływ na rozwój wydarzeń w całym Delcrys; dość powiedzieć, że w świecie gry będzie roić się od rywalizujących ze sobą frakcji, z którymi Martyn będzie mógł współpracować... lub wręcz przeciwnie. Fabuła (swoją drogą – nieliniowa) ma tu odgrywać ważną rolę, więc warto odnotować, że wyżej wspomniany Martyn Bradver nie będzie zwyczajnym karczmarzem; ów były żołnierz zdobył bowiem na tyle duże zaufanie króla Owena, że ten oddał mu pod opiekę swoje ostatnie żyjące dziecko (pozostali następcy tronu zginęli w tajemniczych okolicznościach). Sam władca natomiast padł ofiarą spisku możnowładców, którzy, chcąc odsunąć od władzy jego dynastię, otruli go; najwięcej zyskał na tym książę Artar z Rockburry, dzierżący monopol na handel winem.

Oprócz trybu fabularnego, w którym znajdziemy „nieliniową historię, nietuzinkowe postacie i nieoczekiwane zwroty akcji”, w Crossroads Inn pojawią się również pojedyncze scenariusze oraz moduł sandboksowy, gdzie skupimy się na pracy nad nowymi recepturami i zarządzaniu karczmą. Poza tym do gry ma trafić edytor, który zostanie zintegrowany ze Steam Workshop, co pozwoli na łatwe tworzenie fanowskich modyfikacji.

Niech Was nie zwiedzie ten piwny brzuszek; Martyn może się pochwalić dużym doświadczeniem wojskowym. - Klabater zapowiada Crossroads Inn, czyli RPG-owy symulator karczmy w krainie fantasy - wiadomość - 2018-07-31
Niech Was nie zwiedzie ten piwny brzuszek; Martyn może się pochwalić dużym doświadczeniem wojskowym.

Mocną stroną tej produkcji powinna być ścieżka dźwiękowa, która powstaje pod czujnym okiem Marcina Przybyłowicza znanego między innymi z soundtracku do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Ponadto z opublikowanych przez twórców materiałów wynika, że oprawa graficzna Crossroads Inn zostanie utrzymana w schludnej, cel-shadingowej stylistyce. Sprawdźmy więc, jak przełoży się to na wymagania sprzętowe.

Minimalne wymagania sprzętowe:

 1. System operacyjny: Windows 7
 2. Procesor: 2.3 GHz
 3. Pamięć RAM: 2GB
 4. Karta graficzna: 512 MB VRAM
 5. DirectX: 9.0c
 6. Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 9.0c

Zalecane wymagania sprzętowe:

 1. System operacyjny: Windows 7 SP1/8.1/10
 2. Procesor: 3.1 GHz
 3. Pamięć RAM: 4 GB
 4. Karta graficzna: 1 GB VRAM
 5. DirectX: DirectX 11
 6. Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 9.0c
Celem samym w sobie będzie uczynienie z Crossroads Inn świetnie prosperującej karczmy. - Klabater zapowiada Crossroads Inn, czyli RPG-owy symulator karczmy w krainie fantasy - wiadomość - 2018-07-31
Celem samym w sobie będzie uczynienie z Crossroads Inn świetnie prosperującej karczmy.
 1. Oficjalna strona internetowa gry Crossroads Inn
 2. Oficjalna strona internetowa firmy Klabater