Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 czerwca 2016, 10:36

autor: Keczup

Kickstarter – pół miliarda dolarów na gry

Twórcy Kickstartera pochwalili się statystykami dotyczącymi sfinansowanych projektów związanych ogólnie z grami, zarówno wideo, jak i planszowymi, karcianymi etc. Co ciekawe, planszówki zebrały więcej niż gry wideo - choć w obu przypadkach mowa o setkach milionów dolarów.

W ciągu siedmiu lat od utworzenia Kickstartera można było zauważyć rosnącą popularność projektów związanych z grami. Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, jaka kwota została na nie przeznaczona i ile z nich faktycznie udało się zrealizować, to twórcy portalu mają dla was odpowiedź. Przez cały okres działalności serwisu udało się sfinansować produkcję 8 tysięcy gier, które zostały wsparte przez ponad 2 miliony użytkowników. Największą popularnością cieszyły się gry planszowe z wynikiem 265 milionów dolarów, zaraz za nimi uplasowały się gry video ze 186 milionami dolarów, a pozostałe rodzaje gier zebrały 49 milionów.

Pół miliarda dolarów zebrane na gry robi wrażenie. - Kickstarter – pół miliarda dolarów na gry! - wiadomość - 2016-06-03
Pół miliarda dolarów zebrane na gry robi wrażenie.

Dziś nie każdy pamięta już, że bez wsparcia fanów na rynku nie ukazałyby się takie tytuły jak: Pillars of Eternity, Elite Dangerous czy Darkest Dungeon. O popularności tej formy finansowania świadczy też zdumiewający wynik gry Star Citizen. Co prawda, na Kickstarterze gra uzyskała tylko nieco ponad 2 miliony dolarów, ale ogółem gracze w ramach tzw. crowdfundingu wyłożyli na projekt z własnej kieszeni aż 115 milionów dolarów.

Mimo bardzo dobrego wyniku portalu w zakresie finansowania gier nie da się ukryć, że środki na nie przeznaczone stanowią tylko jedną piątą funduszy pozyskanych za pośrednictwem serwisu. Widząc sukcesy Kickstartera, pozostaje zadać jedno pytanie – kiedy miliard na gry?