Karty graficzne Intel Xe prawdopodobnie zadebiutują w połowie 2020 roku
Raja Koduri - szef oddziału firmy Intel odpowiedzialnego za technologię graficzną - zasugerował na Twitterze, że dedykowane karty graficzne Intel Xe zostaną zaprezentowane w czerwcu przyszłego roku.

Dedykowane karty graficzne Intel Xe, o których słyszymy już od pewnego czasu, najprawdopodobniej pojawią się na rynku w czerwcu przyszłego roku (lub przynajmniej zostaną wtedy oficjalnie zaprezentowane). Taką datę zasugerował w poście na Twitterze Raja Koduri, czyli szef działu, który zajmuje się rozwojem technologii graficznej we wspomnianym koncernie.
Widoczna powyżej rejestracja Tesli nie pozostawia wątpliwości - hasło Think Xe (w połączeniu z tagiem IntelGraphics) stanowi odwołanie do nazwy omawianych produktów, zaś po bokach widzimy skrót JUN (od June, czerwiec po angielsku) oraz liczbę 2020. Wygląda na to, że układy zostaną zaprezentowane w Kalifornii, co sugeruje pokaz w czasie E3 2020 (AMD zastosowało podobną taktykę w przypadku Radeonów RX 5700 i 5700 XT).
Niestety, na razie nie wiemy zbyt wiele na temat dedykowanych kart graficznych Intela - wiadomo, że mają sprzętowo wspierać ray tracing i być produkowane w litografii 10nm. Jedno jest pewne - premiera tych produktów będzie sporym wydarzeniem dla całego rynku i być może sprowokuje konkurencję do agresywniejszej walki o klientów.
Komentarze czytelników
Drackula Legend

Nic nie stoi na przeszkodzie aby intel produkowal karty graficzne w 10 lub 7 nm. Tutaj maja inna konstrukcje tranzystorow niz w prockach wiec nie musza sie meczyc z ograniczeniem dla litografii, ktora tam wystepuje.
BattyWaif38 Legionista

Jak intela nie lubię, to wprowadzenie dodatkowego gracza na rynku wyjdzie każdemu na dobre
arcadeblood Legionista
To że coś jest produkowane w niższej nanometrii oznacza, że jest użyte mniej zbędnego materiału. To wszystko. A aktualnie intel nie potrafi stworzyć dobrego procka w tej litografii, więc śmiało mogę stwierdzić że produkcja jest nie tylko dużo droższa, ale i żadna cena jej nie kupi. Niższy numerek nie oznacza że coś jest tańsze.