Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 25 czerwca 2018, 10:40

autor: Riddick

Jurassic World: Upadłe królestwo jednym z najbardziej dochodowych filmów w 2018 roku

Choć Jurassic World: Upadłe królestwo zaliczył gorsze otwarcie niż jego poprzednik z 2015 roku oraz disneyowska animacja Iniemamocni 2, to wciąż jest jednym z najbardziej dochodowych filmów tego roku.

Wyniki są dobre, można wykonać ryk radości. - Jurassic World: Upadłe królestwo jednym z najbardziej dochodowych filmów w 2018 roku - wiadomość - 2018-06-26
Wyniki są dobre, można wykonać ryk radości.

Wygląda na to, że film Jurassic World: Upadłe Królestwo okazał się finansowym sukcesem. Jak podaje Box Office Mojo, produkcja o dinozaurach z wyspy Nublar zarobiła w weekend otwarcia 150 milionów dolarów, zajmując 20 miejsce na liście najlepszych otwarć w USA. Mimo że wynik ten jest gorszy o 58 milionów dolarów od Jurassic World z 2015 roku, to i tak przekroczył oczekiwania analityków i film jest jedną z najlepiej zarabiających obecnie produkcji na świecie.

Choć Jurassic World: Upadłe Królestwo jest bez wątpienia dużym sukcesem, to produkcja osiągnęła wynik gorszy od poprzednika z 2015, który zakończył weekend premierowy z 208,8 mln dol. i przez jakiś czas utrzymywał się na 1. miejscu najlepszych otwarć w USA. Ustąpił dopiero po premierze Star Wars: Przebudzenia Mocy. Mimo to, Upadłe Królestwo jest obecnie trzecim najlepiej zarabiającym filmem 2018 roku i w skali światowej przyniósł już 711,5 milionów dolarów. Analitycy szacują, że ma duże szanse przekroczyć miliard dolarów (Jurassic World z 2015 roku zarobił na całym świecie ok. 1 668 984 926 dol.), choć w najbliższych tygodniach mogą mu to utrudnić inne nadchodzące premiery: Ant-Man i Osa, Drapacz Chmur oraz Hotel Transylwania 3.

Rodzinka Iniemamocnych okazała się największą konkurencją dla dinozaurów w tym miesiącu. - Jurassic World: Upadłe królestwo jednym z najbardziej dochodowych filmów w 2018 roku - wiadomość - 2018-06-26
Rodzinka Iniemamocnych okazała się największą konkurencją dla dinozaurów w tym miesiącu.

Co ciekawe, na liście 10 najlepszych filmowych otwarć w historii USA znalazły się aż trzy pozycje z tego roku i wszystkie należą do Disneya: Avengers: Wojna bez granic, Czarna Pantera oraz czerwcowy debiut, czyli Iniemamocni 2, będący też największym filmowym konkurentem dla Jurassic World: Upadłego Królestwa (w Polsce nowa animacja Disneya swoją premierę będzie miała dopiero 13 lipca). Ten ostatni zaliczył otwarcie z wynikiem 182 milionów dolarów, osiągając obecnie ok. 350 mln dol. w USA i stając się jedną z najbardziej kasowych animacji (wyprzedzając takie hity jak Zootopia, Gdzie jest Nemo? oraz W głowie się nie mieści). Animacja zarobiła dotychczas ponad 458 milionów dolarów w skali globalnej i wraz z Jurassic World: Upadłym Królestwem są pierwszymi filmami od 10 lat, które zarobiły ponad 100 mln dol. w kolejnych tygodniach po premierze (wcześniej byli to Piraci z Karaibów: Na krańcu świata oraz Shrek Trzeci).

Innym dużym sukcesem okazał się Deadpool 2, który obecnie zarobił ponad 707 milionów dolarów na całym świecie. Szerokim echem odbiła się natomiast porażka filmu Han Solo: Gwiezdne wojny – historie, który na chwilę obecną zarobił „tylko” 353,5 mln w skali globalnej. Wynik ten udowodnił, że znana marka nie zawsze jest gwarantem sukcesu, a niezadowolony Disney postanowił wstrzymać prace nad kolejnymi spin-offami ze świata Gwiezdnych wojen. Wygląda na to, że większego sukcesu nie odniesie również Ocean’s 8, który od czasu premiery 7 czerwca, na obecną chwilę może pochwalić się wynikiem 171 mln dol. na świecie.